Četrtek, 29. 12. 2011, 16.40
7 let, 3 mesece
Intervju leta
V kolažu se spominjamo nekaterih zanimivejših izjav v politično precej turbulentnem letu.
Partizani, domobranci, rdeči, beli … Takole se je začelo v nekem oddaljenem času v prejšnjem stoletju in … Ne boste verjeli, traja še danes. "Nazadnje je tudi škof Rožman, kot je napisal dr. Trstenjak, pred svojo smrtjo priznal, da je bilo napak, da so vzeli orožje od okupatorja," je o napačni izbiri svojega bratranca Jožeta Velikonje, ki je bil med vojno pri domobrancih, povedal Janez Stanovnik.
Da državljanska vojna še traja, je poleg Stanovnika prepričan tudi prvi slovenski generalni državni tožilec Anton Drobnič, ki je tudi spregovoril o napakah. "Napak je bilo, da so vzeli orožje. Napak je bilo, da so vzeli uniforme. Napak je bilo, da so živeli. Če ne bi živeli, jih komunistom ne bi bilo treba potolči. Za komuniste je bilo vse napak. Napak je bila vojna. Napak je bila revolucija, ki so jo začeli. Napak je bil napad na slovenski narod, ki so ga z boljševističnimi metodami začeli. Vse drugo je bila posledica. Napak je bilo vse skupaj. Kdo je začel ta napak, kdo ga je povzročil?"
Vojne v dobesednem pomenu res ni, dejstvu, da so interesi posameznih strank nad interesi slovenskega naroda, pa je težko oporekati.
Vlade pred popolnim fiaskom ni rešila niti prelestna Urška Čepin, ki je nastopila v vladnem videospotu za promocijo referenduma o pokojninski reformi. A se bodo, ne glede na to, da vlada ni znala nagovoriti ljudi, naši zanamci iz tega lahko nekaj naučili, je optimističen Matej Lahovnik: "Silikonski vložki v referendumsko kampanjo pa so bili le še dodatek, ki se bo verjetno znašel v učbenikih tržnega komuniciranja, kaj in kako se ne sme delati!"
Morda pa je za predčasni konec mandata te vlade dejansko kriva le izguba majcene naprave, ki kaže različne smeri neba. "Ta vlada je po svojem vedenju hlapčevska do mednarodnih ustanov, bonitetnih agencij, evropske komisije in mednarodnega monetarnega fonda. Veliko bolj jo skrbi, kaj menijo o nas gospodje iz teh institucij, kot pa kaj mislimo ljudje o vladi," o izgubi kompasa te vlade meni sindikalist Dušan Semolič.
A – čeprav je vlada padla, ker so ljudje enostavno imeli dovolj politične anarhije – Pahor poraza ne sprejema, saj, kot je povedal v našem intervjuju, njegov čas v politiki šele prihaja. "Karakter, značaj ji dajo ljudje, ki vztrajajo, ko ji je najtežje. Takrat se na novo oblikuje politična figura. Biti morate v največjih globinah dolin, da znate ceniti zarjo zahajajočega sonca na najvišjih vrhovih." In ne, ni romantik, kvečjemu sanjač.
Takšen novi obraz je bila tudi zdaj nekdanja predsednica LDS in notranja ministrica Katarina Kresal, ki so ji "stari obrazi" ves mandat metali polena pod noge in nanjo "lepili afere" od najema stavbe NPU, bulmastifov do uživanja psihoaktivnih substanc, česar se kljub urinskim testom ni mogla nikoli dokončno otresti. "Jaz vam lahko dam vse tele moje lase, so dolgi, pa bodo lahko kaj povedali, sploh ni problem. Gre za to, da se branim pred obtožbami, ki jih je sprožil neki spletni portal, ki so postale mesto, so postale resnica."
"O njegovih osebnih motivih ne bi mogel reči nič, lahko pa povem, kakšni so učinki. Karkoli sta SDS in njen predsednik izjavila v zvezi z Virantom, je bila neizmerna usluga Virantu, njegovi listi in tej novi pobudi na političnem tržišču," je verbalne graje Janeza Janše komentiral Peter Jambrek.
A če ima Zver o svojem vodji same pohvalne besede, se nekdanji prvak Zaresa Gregor Golobič v povezavi s številko 50+ boji pokopa slovenskega gospodarstva: "Ko potegnete pod črto, za koliko so v prejšnjem mandatu oškodovali gospodarske družbe, je to številka v milijonih evrov. Če napovedujejo na volitvah novih 50+, bo to res pokop slovenskega gospodarstva."
Janez Janša, ki je na prvih predčasnih volitvah nepričakovano izgubil, bo morda – ker še nimamo mandatarja, so mogoče še vse različice – imel več časa za preživljanje s svojim nekajmesečnim sinom Črtomirjem. "To včasih ne gre brez napora, je pa velikansko zadovoljstvo, ki veliko več prinaša, kot odnaša v smislu nekega dodatnega časa, ki ga moraš nameniti temu. V tem nekih velikih težav ne vidim."
Kaj bi na to dejal prvi mož protikorupcijske komisije Goran Klemenčič, ne bomo ugibali, ta je imel težave s "kužnimi" registriranimi lobisti: "Nekateri ne želijo stika z njimi, kot da so kužni, ker gre vse do nas, ker ima lobiranje negativen prizvok. Lobiranje ne sme imeti negativnega prizvoka. Črno lobiranje, ki pa je velika težava v Sloveniji, bi moralo imeti črn prizvok in ga ima."
Običajne smrtnike je presenetilo dejstvo, da je Slovenija za italijanske mafijce raj na zemlji, ne pa tudi strokovnjaka na področju organiziranega gospodarskega kriminala Bojana Dobovška: "Skozi celotno zgodovino se kriminalec pojavlja kot neki Robin Hood, ki ljudem nudi usluge, tisto, kar jim država ne nudi, ali pa jim nekaj nudi ceneje. Ljudje imajo kriminalce radi."
No, tam se je že znašel član SNS Srečko Prijatelj, ki smo mu ob našem obisku ustregli, da si je lahko izbral ozadje za pogovor: "Jaz, če lahko izbiram 'backstage', ne bi imel teh rešetk."