Sreda,
15. 6. 2011,
17.03

Osveženo pred

2 leti, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

energetika Janez Kopač

Sreda, 15. 6. 2011, 17.03

2 leti, 1 mesec

Srečanje primorskih gospodarstvenikov v znamenju energetike

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Naložbe v slovensko energetiko naj bi do leta 2030 znašale med 25 in 29 milijard evrov, njihovo uresničevanje bo vplivalo tudi na razvoj drugih gospodarskih sektorjev v državi, je povedal Janez Kopač.

Direktor direktorata za energetiko na gospodarskem ministrstvu Janez Kopač je na gospodarskem forumu o investicijah v energetiki za nov zagon gospodarstva predstavil tudi nekatere novosti iz nacionalnega energetskega programa, ki je v javni razpravi. V nastajanju je tudi nov energetski zakon, katerega predlog naj bi pripravili še v tem mesecu. To bo obsežen zakon s preko 600 členi, saj bodo vanj vključenih deset evropskih direktiv in tri uredbe EU. "Vanj bo vključenih veliko novosti, ki jih doslej še nismo imeli urejenih," je na forumu letošnjega 16. srečanja gospodarstvenikov Primorske še dejal Kopač. Za daljšo javno razpravo o energetskem programu Zbrani gospodarstveniki, župani in predstavniki različnih institucij so direktorju direktorata za energetiko povedali, da je mesec in pol dolga javna razprava nacionalnega energetskega programa prekratko obdobje in bi jo morali podaljšati vsaj do jeseni. Za ambiciozne cilje na področju energetike pa da so številne ovire.

Ene se je dotaknil generalni direktor Soških elektrarn Vladimir Gabrijelčič, ki je izrazil nezadovoljstvo, ker je ena izmed njihovih načrtovanih naložb izpadla iz nacionalnega energetskega programa. Soške elektrarne po doinstalaciji hidroelektrarn na reki Soči sedaj obnavljajo Doblar I.

Potencial reke Soče izkoriščen le 30 odstotkov "Vendar pa je energetski potencial reke Soče doslej izkoriščen le 30 odstotkov, zato v prihodnje načrtujemo nekaj večjih investicij," je povedal Gabrijelčič. Načrtovana naložba v hidroelektrarno Učja je izpadla zaradi zakona o reki Soči, manjše hidroelektrarne pa bi radi postavili še na Idrijci, v Kobaridu - Kamnu, Kneži, Zadlaščici in Možnici.

Elektro Primorska si želi naložb v vetrne elektrarne Večja vlaganja napovedujejo tudi v Elektru Primorska, ki si v prihodnjih letih želi naložb predvsem v vetrne elektrarne ter izkoriščanje energije in geotermalnih vrtin, je pojasnil predsednik uprave družbe Julijan Fortunat. Električno energijo trenutno odvzemajo od 155 proizvajalcev, kljub 58 novim malim sončnim elektrarnam v lanskem letu pa še vedno 92 odstotkov vse električne energije pridobijo iz hidroelektrarn.

Fortunat: Primorsko gospodarstvo ponovno raste "Za 2,5 odstotka večja poraba električne energije v prvih petih mesecih letošnjega leta pa nakazuje, da je primorsko gospodarstvo prešlo gospodarsko krizo in ponovno raste," je še povedal Fortunat.

Srečanje gospodarstvenikov v okviru letošnjega praznika Noč na jezeru na Mostu na Soči se nadaljuje s slovesnostjo in podelitvijo priznanj najboljšim inovatorjem v regiji.