Ponedeljek, 12. 2. 2024, 7.00
8 mesecev, 4 tedne
SLOPAK – nosilec skupnega načrta za proizvode SUP
Razkrivamo, kako poslovna ekologija spreminja pravila igre v trajnostnem ravnanju s plastičnimi izdelki
Ob koncu leta 2022 je začela veljati uredba o zmanjšanju vpliva nekaterih plastičnih proizvodov na okolje, poznana kot SUP Uredba (Direktiva 2019/904). Proizvajalci plastičnih proizvodov za enkratno uporabo (proizvodi SUP) so zdaj poleg finančnih prispevkov za čiščenje in preprečevanje smetenja soočeni s strožjimi zahtevami po ozaveščanju končnih uporabnikov.
Uredba od proizvajalcev zahteva vpis v evidenco pri Agenciji Republike Slovenije za okolje, vodenje evidence, sklenitev pogodbe z nosilcem skupnega načrta ter poročanje od 1. 1. 2023.
V ospredju tega trajnostnega prizadevanja je družba Slopak, najstarejša družba za ravnanje z odpadno embalažo v Sloveniji, ki uspešno nosi odgovornost za skupni načrt ravnanja s proizvodi SUP. Slopak proizvajalcem izdelkov SUP omogoča izpolnjevanje vseh obveznosti razširjene proizvajalčeve odgovornosti in obenem vzpostavlja trajnostno partnerstvo v poslovanju.
Trajnostni poslovni model za boljši jutri
Cilj SUP Uredbe je zmanjšanje vpliva nekaterih plastičnih proizvodov na okolje, zlasti na morsko okolje, ter spodbujanje krožnega gospodarstva in trajnostnih poslovnih modelov. S sklenitvijo pogodbe s Slopakom proizvajalci ne izpolnjujejo zgolj zakonskih obveznosti v okviru proizvajalčeve razširjene odgovornosti, temveč gradijo trajnostno naravnano podjetje in poslovni model.
Rastoča plastična flora
Vsakdanje življenje je danes neločljivo povezano s plastiko in njenimi odpadki. Globalna proizvodnja plastike se je v zadnjih desetletjih eksponentno povečala, kar predstavlja resen ekološki izziv. SUP Uredba zahteva ozaveščanje potrošnikov o alternativnih proizvodih ter vplivih smetenja proizvodov SUP. Nosilec skupnega načrta, Slopak, v imenu proizvajalcev prek različnih oglaševalskih kampanj ali drugih ustreznih pristopov aktivno ozavešča.
Trajnostna ozaveščenost za trajnostno družbo
Za neprofitno družbo Slopak trajnost ni le cilj, temveč tudi poslanstvo. Prek različnih trajnostnih projektov in okoljskih dejavnosti aktivno ozaveščajo javnost o ločevanju odpadkov, ponovni uporabi in zmanjševanju smetenja, spodbujajo trajnosten način življenja ter krožno ekonomijo. Partnerstvo z njimi ne pomeni le izpolnjevanjs zakonskih obveznosti, temveč tudi aktivno soustvarjanje trajnostne družbe.
Odgovornost, trajnost in partnerstvo
Direktor Slopaka, dr. Boštjan Aver, poudarja, da se proizvajalci soočajo z novimi izzivi, saj postaja odgovornost za ravnanje z odpadki neposredno povezana s celotno korporativno odgovornostjo. Z načrtovanjem za trajnost, ponovno uporabo, predelavo in recikliranje se podjetja usmerjajo v krožno gospodarstvo, kjer bo uspešnost merjena tudi v razmerju med poslovno uspešnostjo in doseganjem okoljskih ciljev. Nove zahteve ponujajo podjetjem priložnosti in spodbude za umestitev kot trajnostno podjetje, ki je bolj konkurenčno za prihodnost.
S pristopom k izvajanju skupnega načrta za proizvode SUP – sklepanje pogodbe – se proizvajalci ne le prilagajajo zakonodaji, temveč gradijo trajnostno prihodnost in sodelujejo pri oblikovanju trajnostne družbe.
Preberite še: