Petek, 19. 6. 2015, 14.02
5 let
Res ne bo nič z napredovanjem, če boste odšli na dopust?
Številni ljudje si omejujejo osebno srečo in s tem tudi uspeh, ker si ne drznejo vzeti prostega časa ali celo dopusta, saj domnevajo, da si bodo s tem omejili možnosti za napredovanje ali povišanje plače. Ena od analiz je celo pokazala, da si danes oddih privošči precej manj Američanov kot nekoč. A ameriška raziskava o vplivu dopusta na uspešnost je pokazala ravno nasprotno – dopust ima pozitiven vpliv na povišanje plače in napredovanje.
Kot piše v Harvard Business Review, obstajajo najmanj štirje razlogi, zakaj bi si morali vzeti dopust.
A slovenski psiholog Matej Tušak se s tem ne strinja popolnoma, kot pravi, ima tudi to, da se nekdo v dobro svojega podjetja nečemu odreče, zagotovo pozitiven vpliv. S tem izkazuje vrednoto delavnosti. "Tisti, ki si vzame manj dopusta, pogosto dobi boljšo oceno nadrejenih," pravi psiholog.
A da to dosežemo, ni dovolj le, da si "vzamemo dopust", temveč ga je treba načrtovati: - Svoje delo zaupajte sodelavcem in jim razložite podrobnosti. - Ne ostanite doma, dlje ko boste šli, večji bo učinek. - Podrobnosti potovanja načrtujte vnaprej, da vam na dopustu ne bo treba preveč razmišljati.
Poleg tega je koristno vedeti, kako dolg dopust nam še koristi. "Če je dopust predolg, velikokrat to pomeni, da bo naša delovna učinkovitost prihodnji mesec slaba. Vedno namreč traja nekaj časa, da vzpostavimo nazaj običajen ritem življenja, in dlje ko smo odsotni, dlje se vračamo v delovni ritem," dodaja Tušak.
Da vsi dobri vodje vedo, da ljudje potrebujejo počitek, se strinja tudi Tušak, a le dokler vidijo, da so ljudje zaradi tega tudi učinkoviti. Nekdo, ki ves čas razmišlja o dopustu, po drugi strani pri nadrejenih zagotovo ni dobro zapisan.
A bolj kot denar bi morali ceniti zdravje, meni Tušak. Kot pravi, na kratki rok sicer odsotnost počitka niti nima toliko vpliva, sploh če imamo dovolj energije, a na dolgi rok, po treh ali petih letih, človek vendarle začne kazati znake izgorelosti. "Nalagajo se stres in drugi negativni vplivi, zato nismo več dovolj učinkoviti, padati začne tudi motivacija," pravi Tušak.