Matic Tomšič

Ponedeljek,
7. 5. 2018,
4.05

Osveženo pred

6 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 9,75

9

Natisni članek

Natisni članek

chemtrails nasvet digizgodbe

Ponedeljek, 7. 5. 2018, 4.05

6 let, 7 mesecev

Resnica o fotografiji s "Ptuja", s katero strašijo Slovence

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 9,75

9

Na Facebooku je več uporabnikov delilo objavo, ki prikazuje "zasneženost" Ptuja s točo. Objava se širi z znanega slovenskega profila na Facebooku, ki dež, sneg, veter in nevihte pogosto označuje za napade z vremenskim orožjem, za katerimi stoji zveza Nato, v izvirniku pa se je pojavila na Twitterju, od koder jo je v članek o vremenu kljub zavajajoči vsebini vključil tudi znan slovenski medij. 

CIMN | Foto: Facebook Foto: Facebook

Na Siol.net smo že nekajkrat pokazali, da profil na Facebooku CIMN, ki mu sledi nekaj tisoč Slovencev, v objavah o zarotah svetovne elite proti navadnemu človeku pogosto navaja izmišljena dejstva oziroma opise različnih fotografij prilagodi tako, da podpirajo te teorije.

Tako je bilo z napravo za povzročanje potresov in strojem za delanje umetnih oblakov, na primer. 

Če dvomite o tem, kaj fotografija prikazuje v resnici, uporabite Googlov iskalnik po slikah

Ko je profil CIMN pred kratkim objavil novo fotografijo, ki je domnevno prikazovala snegu podobno točo na ulicah Ptuja, smo jo zato takoj poslali skozi Googlov iskalnik fotografij, s katerim lahko izbrano fotografijo primerjamo z milijoni drugih fotografij na spletu.

Čeprav je to, sodeč po avtomobilih in njihovih tablicah, takoj očitno, na kar je ob fotografiji medtem večkrat opozorila tudi uporabnica Facebooka, je Googlov iskalnik potrdil, da fotografija ni nastala na Ptuju, temveč v Oaklandu, mestu v ameriški zvezni državi Kalifornija, in sicer že sredi aprila, ne pa pretekli konec tedna:

Googlov iskalnik slik | Foto: Matic Tomšič Foto: Matic Tomšič

Kliknite tukaj preberite naš vodič, kako čim bolj učinkovito uporabljati Googlov iskalnik po fotografijah.

Fotografija "toče na Ptuju" ima sicer korenine na družbenem omrežju Twitter, kjer se je pojavila 4. maja. Tam objava ne omenja Ptuja, temveč Vurberk, kraj, ki je od Ptuja oddaljen okrog deset kilometrov. A prizor je kljub temu še vseeno nastal v Oaklandu v ZDA in ne v Vurberku.

Objavo, ki prikazuje s točo prekrito cesto, je spletna izdaja znanega slovenskega časnika vključila v petkov članek o vremenskih razmerah na Štajerskem. Na družbenem omrežju Twitter jo je namreč prvi delil njihov novinar.