Torek, 28. 7. 2015, 11.51
8 let, 7 mesecev
Pametna ura za slepe in slabovidne še letos
Več kot 39 milijonov slepih in še skoraj 250 milijonov tistih, ki imajo velike težave s svojim vidom, želijo in imajo vso pravico živeti čim bolj podobno drugim, ki teh težav nimajo – a prav pri izdelkih sodobne tehnologije naletijo na velike ovire.
Nekatere naprave sicer imajo prilagoditve za lažjo uporabo osebam s posebnimi potrebami, a to je le dober začetek na dolgi poti. Naprave za aktivno branje Brailleove pisave so zelo drage, prav tako tudi knjige v Brailleovi pisavi, katerih nabor je zelo omejen – samo en odstotek vseh knjig. Tudi to so razlogi, zakaj Brailleovo pisavo uporablja samo pet odstotkov slepih.
Uporabnik te znake razpozna ob pomoči v osnovi podobne vibracijske tehnologije, s katero se, če tako želimo, na dotik odzivajo običajni aktivni zasloni mobilnih naprav, a je pri tej napravi nadgrajena z več kot 50 patentiranimi rešitvami. Znaki se lahko izmenjujejo od enkrat do stokrat v sekundi, povezovanje prilagojene pametne ure z drugimi napravami poteka prek povezave Bluetooth na enak način, kot smo vajeni pri običajnih pametnih urah.
Razvijalci podjetja Dot obenem napovedujejo, da bodo naredili podobne module, ki bodo olajšali vsakdan slepim in slabovidnim uporabnikom bančnih avtomatov ter tistim, ki na železniških postajah potrebujejo informacije, ki jih mi dobimo prek zaslonov. Te novosti bodo najprej uvedli v svoji domači Južni Koreji, kjer upajo, da bo prav javni sektor postal njihov največji odjemalec.