Četrtek, 14. 3. 2013, 23.06
5 mesecev, 2 tedna
Ocenili smo: Toshiba AT300-105
Dandanes se po prodajalnah z elektroniko valja na kupe raznoraznih tabličnih računal. Segajo od priznanih in uveljavljenih znamk pa do brezimnežev iz nikoli slišanih kitajskih zaselkov. Ker so si po zunanji podobi bolj kot ne vsi precej podobni, ima skoraj vsak od njih v žepu kakšen skriti adut, ki bi ga ločil od množice. Nekateri upe polagajo na pravljične številke pri zaslonski ločljivosti, drugi se bolj posvetijo procesorskemu navijanju, tretji pa se želijo do krone dokopati z uravnoteženo vsestranskostjo.
Ob vstopu na tablični trg se je japonska Toshiba tako odločila, da bo stranke poskušala privabiti s kombinacijo kompaktnosti, izjemne povezljivosti ter predvsem ugodne cene. Predvsem zaradi želje po doseganju zadnje so njihovi prvi tovrstni produkti žal trpeli na nekaterih drugih področjih, kot sta kakovost izdelave in strojna moč. Lastnosti, ki sta za marsikaterega uporabnika še kako pomembni. Posledično so njihove tablice obtičale na trgovinskih policah, kjer se jih je dotaknila le snažilka, ko je z njih brisala prah. Tekmeci so bili preprosto premočni.
Pri Toshibi zatrjujejo, da so pri novi napravi odvrgli vse, kar je bilo slabega, in gradili na stvareh, ki so bile deležne hvale. Na prvi pogled in otip je videti, da njihova beseda drži. Tablica je namreč v dobri formi in ne nosi nikakršnih odvečnih gramov, s slabimi devetimi milimetri debeline pa velja tudi za eno najtanjših. Oklep je trdno in dobro privijačen skupaj, uporabljeni materiali pa so kvalitetni. Rob je v celoti obdan z aluminijem, hrbtišče je matirano za boljši oprijem, zaslon pa prekriva odporno steklo Gorilla Glass.
Dobro je poskrbljeno tudi za brezžično povezovanje s svetom. V tablici sta skrita sprejemnika Wi-fi in Bluetooth 3.0, omislite pa si lahko tudi različico 3G, v kateri se tako najde še predalček za SIM-kartico. Na drugi strani pa je žal nerazumljeno izostal trenutno zelo aktualni NFC (podpirajo ga že tudi nekateri slovenski prodajalci). Napravi to sicer vrednosti ne zniža pretirano, je pa vseeno škoda, saj posledično deluje manj pripravljena na prihodnost.
Dosega namreč le 1280 x 800 slikovnih pik, kar je nič več in nič manj kot nekaj palcev manjši Googlov Nexus 7. Velikostno primerljiva Asus TF700 in Applov iPad četrte generacije (ter tudi tretje) na tem področju ponudita veliko več, zaradi česar AT300 avtomatično pade razred nižje. Je pa ob tem potrebno dodati, da so barve zelo živahne in nasičene, pohvalo pa si zasluži tudi izjemna osvetlitev, ki botruje dobri razločnosti slike celo na močnem soncu.
Manjše graje si poleg ločljivosti zaslužita starejši operacijski sistem Android 4.0 in ne najboljša avtonomija baterije. Slednja se sicer dobro drži, vse dokler tablico uporabljamo zgolj za prečesavanje interneta, branje elektronskih 'bukel' in pošiljanje e-pisem, ko pa poženemo film ali – bognedaj – igro, začne virtualni merilec hitro upadati. Brez polnilca tako le redkokdaj zdržimo oglaševanih devet in več ur.
Toshibini snovalci iz generacije v generacijo pokažejo opazen napredek in do popolnega uspeha jih zdaj loči le še nekaj korakov. Mednje na prvem mestu spada vključitev visokoločljivostnega zaslona, ki je dandanes na prenosnih napravah vedno bolj prisoten. Kmalu se bo namreč bohotil že na manjših tablicah in telefonih, tako da bo na 10-in-več-palčnežih že obvezna oprema. Škoda, ker jim ga ni uspelo strpati že v ohišje sedanje generacije. Ah ja, vsega pač ne moremo imeti.
Končna ocena: 8