Petek, 23. 8. 2013, 0.01
5 mesecev, 3 tedne
Ocenili smo: Samsung ATIV Book 5
Ultrabooki so še do nedavnega veljali za računalnike, ki si jih lahko privoščijo bolj kot ne le tisti z najglobljimi žepi. Ponašali so se z najboljšimi komponentami, dobrimi zasloni, elegantnimi ohišji in seveda odlično prenosljivostjo. Kljub vsej vrhunskosti, pa je bilo le še vprašanje časa, kdaj bodo postali dostopni tudi običajnim plebejcem.
V to smer so velik korak napravili pri Samsungu, kjer so si zadali ultrabooke (seveda njihove) ovesiti na vsako ramo. Tako so za različno debele denarnice izdelali tričlansko družino takšnih notesnikov, imenovanih Series 3, Series 5 ter Series 9. Ti otroci sedaj počasi odraščajo in se izpopolnjujejo. V test smo prejeli nadgradnjo petice, ki se sedaj imenuje ATIV Book 5. Poglejmo katera nova znanja je osvojila.
Čeprav je pravi magnet za prstne odtise, mu ob brezkompromisno profesionalnem izgledu to brez pomislekov oprostimo. Za packe dovzetna ohišja so danes tako ali tako stalna praksa. Če vas umazanija tako neznosno moti, pa pač imejte vedno pri roki mehko krpico, s katero boste lahko svojega elektronskega spremljevalca loščili na vsakem koraku (četudi vas bo preostali svet ob tem gledal postrani).
Na testu je prijetno presenetila tipkovnica, ki ima zelo odzivne in ravno prav vdirajoče tipke. Pravo udobje za prste. Navdušilo je tudi dejstvo, da se tipkovnica na sredini ne pogreza v celoti, ko pritiskate po posameznih tipkah, kar je vse preveč pogost pojav že kar lep čas. Dodaten plus pa predstavlja še osvetlitev pisalnega pripomočka, tako da je pisanje romanov možno celo v najtemnejših jamah.
Privzeto nameščena Okna 8 se zaženejo hitro, malce podpovprečno pa se stroj odreže pri raznoraznih testih zmogljivosti, predvsem pri PCMarku in 3DMarku. Prevedeno v prakso to pomeni predvsem znojenje pri igrah in zahtevnejših grafičnih orodjih. Če ga ne silimo v suženjska opravila, je abak med delovanjem zelo tih in hladen, ob hujšem naporu pa se kaj hitro spremeni v pečico, pripravljeno za cvrtje jajc. Najšibkejši člen v verigi, ki botruje takšnim rezultatom je nedvomno trdi disk, ki sopiha pri vsega 5400 obratih na minuto in deluje vsesplošno zastarel.
Računalo sicer nudi tudi standarden nabor vtičnic (bralnik spominskih kartic, HDMI, mini-VGA), čeprav malce škoda, da na njem najdemo zgolj ena sama tretjegeneracijska USB vrata (poleg sta še dve vtičnici USB 2.0).
No, kljub graji je daleč od neuporabnega in ima tudi nekaj svetlih točk. Velikost ni standardna, ki se je uveljavila med ultrabooki (13 palcev), temveč v diagonalo meri palec več, v praksi pa se to izkaže za zelo koristno pridobitev. Prav tako gre pohvaliti odzivnost in natančnost pri dotikalnem upravljanju. Zaslon je namreč občutljiv na dotik in pri tem niti malo ne razočara. Pri premikanju in klikanju po klasičnem okenskem namizju smo ga preferirali celo pred sledilno ploščico (touchpadom).
Zanimiv bombonček vreden izpostavitve je tudi aplikacija SideSync, ki uporabniku omogoča upravljanje Androidnih Samsungovih naprav kar preko računala. Tako je možno pisati sporočila in klepetati v mobilnih aplikacijah s pomočjo prave tipkovnice, ter zakleniti mobilnik in spreminjati njegove raznorazne nastavitve kar preko avatarja telefona, ki se izriše na računalnikovem zaslonu. Škoda le, da slednjemu Južnokorejci niso pripeli višje ločljivosti.
Končna ocena: 9