Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Petek,
19. 7. 2013,
11.43

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Wikipedia

Petek, 19. 7. 2013, 11.43

8 let, 8 mesecev

O čem pisci na Wikipedii najbolj krešejo mnenja

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Najbolj intenzivne besedne in uredniške vojne v angleški različici Wikipedie so na strani o nekdanjem ameriškem predsedniku Georgeu Walkerju Bushu in na strani o anarhizmu.

Tako so ugotovili znanstveniki pod vodstvom raziskovalcev iz univerze v Oxfordu, ki so analizirali deset različic brezplačne in odprte spletne enciklopedije Wikipedia in v milijonih člankov iskali teme, kjer so imeli prostovoljni avtorji najbolj različna mnenja. To niti ni vedno najbolj očitno zgolj z ugotavljanjem strani, ki se pogosto spreminjajo, saj v takih primerih lahko gre tudi za hitro spreminjajoče se in razvijajoče se teme; raziskovalci so prepričani, da je boljši kazalnik, kako pogosto določeni pojmi izginevajo in se vnovič pojavljajo pri obravnavi neke teme.

Predvsem verske teme vidijo zelo različno Raziskava je med drugim pokazala, da so nekatere teme kontroverzne samo v nekaterih jezikovnih izdajah, medtem ko so mnoge verske teme burile duhove vsepovsod. Tako so se na seznamu najbolj spreminjanih spletne enciklopedije Wikipedia znašli glasnik Mohamed, obrezovanje moških (cirkumcizija), Jezus in krščanstvo. Od tem brez verskega pridiha so pri samem vrhu angleške različice še globalno segrevanje, ZDA ter rasa in inteligenca – natančneje morebitna povezanost med njima.

Ko so v analizo vključili še devet dodatnih jezikovnih izvedb Wikipedie, med njimi francosko, špansko, češko, romunsko, perzijsko in arabsko, so se pri vrhu skupnega seštevka poleg prej omenjenih verskih tem znašli še Izrael, Adolf Hitler, holokavst in bog.

Raziskovalci napovedujejo, da bodo v svojih naslednjih raziskavah tudi spremljali, kako se s časom spreminja "privlačnost" posameznih tem.

Ne spreglejte