Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
23. 2. 2013,
23.42

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 23. 2. 2013, 23.42

9 let

Nasvidenje Orbis, pozdravljen PlayStation 4

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Špekulacij je konec. Sony je naposled tudi uradno naznanil prihod naslednice v svoji vrsti sobnih konzol. Ime ji je PlayStation 4, na trgovinskih policah pa naj bi se znašla okoli letošnjega božiča.

Veliko vode je preteklo odkar je pred sedmimi leti luč dneva ugledala igrača imenovana PlayStation 3. Čeprav kultnega statusa svojega predhodnika ni nikoli doživela, kar gre pripisati predvsem manku ekskluzivnih in izvirnih igričarskih naslovov, se je s svojim neposrednim tekmecem, Xboxom 360 dostojno merila. Oba pola sta imela svoje privržence, na Sonyjevi strani predvsem "starošolci", ki nikakor niso želeli preboleti nenadkriljive "dvojke", pač, stara navada, železna srajca, na Microsoftovi pa predvsem prisegajoči na boljšo optimizacijo (PS3 je imel spočetka kar nekaj porodnih krčev) in po mnenju mnogih uporabniku bolj prijazen vmesnik.

Pravi uživač se ni zadovoljil z eno samo Konzoli sta sicer bili sicer tako po moči, kot naboru iger precej primerljivi, je pa imela vsaka napram drugi svoje prednosti. PlayStation 3 je imel tako vdelan Blu-ray predvajalnik in je s tem prepričal tudi marsikaterega filmofila, ki so mu igre predstavljale zgolj postransko zabavo, ali pa še tega ne, Xbox 360 pa je bil precej bolj dovzeten za modifikacijo, tako da ga je bilo lažje "prepričati" v zastonjsko poganjanje plačljivih multimedijskih vsebin.

V svojih letih obratovanja sta oba "next-gen" predstavnika svetu ponudila ogromno zabave, kratkočasenja, neprespanih noči in "prešpricanih" šolskih ur, slej kot prej pa pride čas, ko se mora starejša generacija umakniti v zaslužen pokoj in televizijsko omarico prepustiti mlajšemu rodu. Tako je od nekdaj bilo in tako vedno bo.

Čas za zaslužen počitek Odslužen "hardware" sicer nemalokrat najde posebno mesto v naših domovanjih, občasno celo pot do električne vtičnice za preživljanje nostalgičnih večerov, ampak drugače pa bolj kot ne sameva na očem odmaknjeni lokaciji, nabira prah in pušča osrednjo vlogo na zabavi poskočnemu novincu, vse dokler se tudi ta ne upeha. PlayStation 3 in Xbox 360 sta torej v svojih zadnjih kilometrih. Prehoditi jih nameravata pokončno in v velikem slogu, saj imata za letošnje leto napovedano pestro bero iger. O nasledniku Microsoftove škatlice je že nekaj časa znano, da nas obišče koncem leta, sedaj, ob uradni naznanitvi, pa je čas da pod drobnogled vzamemo še Sonyjevo igralno postajo.

Dobrodošla naslednja naslednja generacija Novi PlayStation se ne bo imenoval Orbis ali kaj podobnega, temveč bo obdržal svoje znano ime, h kateremu bo dodal naslednjo zaporedno številko po vrsti, torej štirico. Na policah s tehnološko opremo založenih trgovin se kani pojaviti v "počitniškem času" letošnjega leta. Počitnice so precej ohlapen pojem, saj se jih tekom leta zvrsti kar lepo število, predvidevati pa gre, da so mišljeni božično-novoletni prazniki, ki so nekako uveljavili kot čas splovitev odmevnejših igričarskih pripomočkov in najbolj pričakovanih iger. Nekako logično, saj takrat potrošniki v blagajnah pustijo največ bankovcev.

Razvoj štirice se je pod vodstvom osrednjega arhitekta sistema Marka Cernyja pričel pred petimi leti, osrednji cilj, poleg zadovoljitve igričarjev seveda, pa je bil "osvoboditi razvijalce iz krempljev tehnoloških ovir". Sony v prejšnjih inkarnacijah svojega igrala namreč nikoli ni posvetil pretirane pozornosti programerjem, sploh zunanjim, tako da so ti izgubili kar nekaj las pri kovanju iger in aplikacij. Slabša optimizacija tretjega PlayStationa je na primer lepo vidna pri kar nekaj naslovih sedanje generacije, kjer le-ti, kljub manjši strojni podhranjenosti tečejo lepše in hitreje na Xboxu 360. Če gre torej verjeti Sonyjevim trditvam, naslednik te hibe ne bo poznal.

Zavidal mu bo marsikateri PC Čeprav, na presenečenje mnogih, samega sistema niso pokazali, so razkrili kaj točno se bo skrivalo pod plastičnim pokrovom v drobovju naprave. Struktura naj bi temeljila na PC-jevi, le da bo bolj "sfrizirana", osrednji čip pa bo po meri krojen 64-bitni osem jedrni procesor "Jaguar" iz laboratorijev AMD-ja.

Ob boku mu bo stal Radeon naslednje generacije, ki bo močno izboljšal simuliranju fizike, zmožen pa bo tudi generirati 1.84 Teraflopa moči, ki bo uporabljena predvsem pri grafičnih in simulacijskih opravilih. Škrtariti ne nameravajo niti pri pomnilniku. Obseg vgrajenega trdega diska sicer še ni znan, so pa izdali, da bo imela reč kar 8 GB delovnega pomnilnika GDDR5.

Polet v nebo Ena poglavitnih in najbolj opevanih novosti, ki jih prinaša napovedani PlayStation so storitve v oblaku, za kar so pri Sonyju stopili v sodelovanje s spletnim servisom Gaikai, ki so ga lani tudi kupili. Digitalno snemljive igre bo tako moč igrati že, ko se bodo te še pretakale na disk, prav tako pa bo igralec lahko instantno, brez nadležnega čakanja preizkusil katerekoli vsebine bo želel. To pa še zdaleč ni vse. Igralci bodo namreč lahko tudi v živo "streamali" svoja maratonska zasedanja in bili ob tem v konstantni interakciji z virtualnimi kolegi, po potrebi pa bodo slednji lahko celo prijeli za krmilo, če bo kakšen šef predstavljal pretežak zalogaj.

Taista tehnologija bo prav tako uporabljena za igranje na daljavo, kar pomeni da boste lahko v svojih PS4 igrah uživali tudi na žepni PS Viti, v kolikor si jo boste lastili seveda. PS4 bo namreč v tem načinu deloval kot strežnik in bo pošiljal podatke naravnost na Vito, ki bo služila kot odjemalec. V teoriji to pomeni, da boste lahko igro doma začasno ustavili in jo nadaljevali na poti v službo ali šolo, če bo le na voljo kakršnakoli oblika internetne povezave.

Na voljo pa bo tudi posebna PlayStation aplikacija za Applove in androidne prenosne naprave. Dotični programček bo vaš pametni telefon hipoma spremenil v pomožni sekundarni igralni zaslon, katerega boste lahko pri igrah uporabljali kot zemljevid, za obisk Sonyjeve spletne tržnice, ko ne boste sedeli pred televizorjem ali za vojerstvo ostalih igralcev skupnosti.

Naj se trese Kot se za takšno sodobno napravo spodobi je evolucijski korak storil tudi nadzorni mehanizem, to je igralni plošček DualShock. Nekoč je veljal za daleč najboljšo nadzorno ploščico, v zadnjih letih pa vse več posameznikov prisega na robustnejše Xboxovo krmilo. Da bi tehtnico prevesili nazaj na svojo stran, so se pri Sonyju odločili za kar nekaj konkretnih posodobitev.

Novi plošček bo tako konkretnejši in masivnejši, njegovi glavni odliki pa sta sledilna ploščica, s katero bomo v igrah vrteli kamero in tipka "share", ki bo skrbela za takojšen pretok igralnih posnetkov v splet. Še ena vidnejših novosti je tribarvna LED svetilka na zadku ploščka, ki bo služila za lažje prepoznavo udeležencev na večigralskih seansah, prenovljen pa je tudi senzor six-axis, ki bo odslej še natančnejši. Manjše prenove so bile deležni tudi nekateri gumbi, najbolj očitno obe gobici, ki sta sedaj na vrhu konkavni in ne več konveksni, podobno kot pri Microsoftovem ploščku.

Skrivnosti ostajajo Čeprav še vedno precej stvari ostaja neznanka (cena sistema in iger, že omenjeni izgled naprave), pa smo sedaj dobili malce globlji pogled v naslednjega Sonyjevega vojaka na fronti igralnih konzol. Ta bo močan, sodoben in konkurenčen, predvsem pa močno intergriran v sodobno spletno skupnost, ki poudarja virtualno druženje in omrežja tipa Facebook in Twitter. Iz vsega povedanega gre torej sklepati, da se bolj kot revolucija obeta evolucija, nedvomno pa bo tudi borba prihodnje generacije vznemirljiva.

Ne spreglejte