Matic Tomšič

Ponedeljek,
24. 6. 2019,
20.07

Osveženo pred

5 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

21

Natisni članek

Natisni članek

Hrvaška počitnice dopust viralka

Ponedeljek, 24. 6. 2019, 20.07

5 let, 6 mesecev

Napoved: obala Jadrana bo do leta 2100 drastično spremenjena

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

21

Trogir | Stara mestna jedra letovišč na Jadranu, kot je Trogir na Hrvaškem, bodo v prihodnosti zaradi podnebnih sprememb in posledičnega dviga gladine svetovnih morij atrakcija samo še za potapljače, piše hrvaški medij Express. | Foto Pixabay

Stara mestna jedra letovišč na Jadranu, kot je Trogir na Hrvaškem, bodo v prihodnosti zaradi podnebnih sprememb in posledičnega dviga gladine svetovnih morij atrakcija samo še za potapljače, piše hrvaški medij Express.

Foto: Pixabay

Gladina svetovnih morij se bo do leta 2100 dvignila tako zelo, da bodo nekatera najbolj obiskana obmorska mesta na Jadranu izginila, v članku, ki se opira na raziskavo o vplivu podnebnih sprememb na dvig gladine oceanov, napoveduje hrvaški medij Express. S pomočjo zemljevida Flood map, ki omogoča preizkus različnih tovrstnih scenarijev, smo preverili, kako bi takšen dvig morske gladine vplival na slovensko obalo. 

Grenlandija
Novice Alarm na strehi sveta: ko psi hodijo po vodi, je nekaj zelo narobe

"Trogir bo do leta 2100 postal zanimivost za potapljače, Poreč, Umag in Omiš bodo večinoma izbrisani z zemljevida, izginilo bo pol Makarske in Zadra," hrvaški medij Ekspress pri napovedi o krčenju obale Jadrana upošteva najbolj pesimistični obet znanstvene študije iz leta 2015, ki pravi, da se bo gladina svetovnih morij zaradi podnebnih sprememb do konca stoletja dvignila od 4,3 do 9,9 metra. 

Rimska arena v Puli bi bila ob morebitnem dvigu morske gladine za skoraj deset metrov potopljena ob vsaki plimi, svari hrvaški medij Express. | Foto: Matic Tomšič / Posnetek zaslona Rimska arena v Puli bi bila ob morebitnem dvigu morske gladine za skoraj deset metrov potopljena ob vsaki plimi, svari hrvaški medij Express. Foto: Matic Tomšič / Posnetek zaslona

Prometni znak Biograd
Novice Novi znaki na hrvaški obali že dvigujejo prah

Slovenska obalna mesta bi morali ob dvigu morske gladine preseliti

Če na zemljevidu Flood Map dvig morske gladine nastavimo na deset metrov in se odpravimo raziskat slovensko obalo Jadranskega morja, odkrijemo, da bi jo glede na to, da bi našim južnim sosedom še vseeno ostalo precej tako rekoč nedotaknjenih obalnih mest, odnesla precej slabše od hrvaške obale. 

Obala | Foto: Matic Tomšič / Posnetek zaslona Foto: Matic Tomšič / Posnetek zaslona

Pod vodo bi se tako znašli vse Sečoveljske soline, Dragonja, velik del Lucije, turistom najbolj privlačen del Portoroža, skoraj ves Piranski polotok, Fiesa, Strunjan, Izola z izjemo najbolj centralnega dela starega mestnega jedra in večina Kopra. 

Preberite tudi:

Vis, razbitina
Novice Hrvati trdijo, da takšne razbitine, kot je pri otoku Vis, ni nikjer drugje na svetu
Novice Slovenec na Hrvaškem pozabil na ročno zavoro, avto in gumenjak pristala v morju #video
Novice Na Hrvaškem invazija komarjev, poglejte, koliko jih je #video
Brezstična kartica, plačevanje
Novice Kaj morate izbrati v tujini, da vam ne zaračunajo preveč
Galešnjak
Novice Pri hrvaškem otoku našli 7000 let stare sledi naselja
Plaža, gneča, gužva
Novice Počitniška past: kaj storiti, da vas ob prihodu na morje ne bo streslo kot nas