Sreda, 16. 11. 2022, 18.56
2 leti
Mladi propadli bogataš je denar dolžan milijonu ljudi
Borza za kriptovalute FTX, do prejšnjega tedna ena največjih in najbolj spoštovanih na svetu, ki jo je njen ustanovitelj, čudežni "kriptodeček" Sam Bankman-Fried, zavozil do konca in jo spravil v bankrot, po najnovejših podatkih denar verjetno dolguje več kot milijonu strank. Bankman-Fried, ki je dobesedno čez noč iz multimilijarderja postal milijonar, je luknje v svojih drugih operacijah krpal z denarjem vlagateljev, zdaj pa mrzlično išče način, kako ga dobiti nazaj.
Bankrotirana kriptoborza FTX, ki je še teden dni nazaj veljala za peto največjo na svetu po volumnu trgovanja, svojim strankam trenutno dolguje okrog osem milijard ameriških dolarjev. To številko je v preteklih dneh objavilo več medijev, danes zjutraj jo je kot "likvidna sredstva" borze FTX navedel tudi njen ustanovitelj Sam Bankman-Fried. Dodal je, da ima FTX trenutno v portfelju za devet milijard dolarjev kriptovalut, ki so bolj ali manj nelikvidne, kar pomeni, da se z njimi ne more izkopati iz dolžniške luknje.
17) I know you've all seen this, but here's where things stand today, roughly speaking. [LOTS OF CAVEATS, ETC.]
— SBF (@SBF_FTX) November 16, 2022
Liquid: -$8b
Semi: +$5.5b
Illiquid: +$3.5b
And yeah, maybe that $9b illiquid M2M isn't worth $9b (+$1b net).
OTOH--a month ago it was worth $18b; +$10b net.
---
Ponedeljkova dokumentacija za postopek bankrota borze FTX, ki je bila vložena na sodišču v ameriški zvezni državi Delaware, medtem razkriva razsežnosti dolga, ki ga ima Bankman-Fried do strank borze FTX. Po navedbah na šesti strani dokumenta o stečajnem postopku FTX sredstva morda dolguje več kot milijonu različnih upnikov, med katerimi je verjetno velika večina fizičnih oseb, torej strank, ki so na borzi kupovale, prodajale in hranile svoje kriptovalute.
FTX oziroma Sam Bankman-Fried je v torek po poročanju poslovnega medija Financial Times začel z agresivnim iskanjem vlagateljev, ki bi borzi za poplačilo upnikov in rešitev pred propadom pomagali zagotoviti za deset milijard dolarjev likvidnostnih sredstev.
Športni objekt FTX Arena v Miamiju bo najverjetneje kmalu dobil drugo ime.
Dosedanji vlagatelji v FTX in partnerji borze se v zadnjih dneh sicer umikajo. Investicijska banka SoftBank je napovedala, da bo svojo naložbo v FTX zmanjšala na ničlo, finančni velikan Visa je s FTX prekinil sodelovanje na področju kartičnega plačilnega prometa, klub ameriške košarkarske lige NBA Miami Heat pa išče novega sponzorja, po katerem bi se imenovala njihova športna arena (trenutno še FTX Arena).
Izpostavljenost do FTX imajo trenutno še nekatera velika imena v svetu kapitalskih naložb, med drugim skladi BlackRock, Sequioia Capital in Tiger Global Management.
Bodo Bankman-Frieda odpeljali na zaslišanje v ZDA?
Tridesetletni ustanovitelj in direktor borze FTX Sam Bankman-Fried se trenutno nahaja na Bahamih, kjer ima FTX tudi sedež. Bahamska policija je prejšnji teden začela preiskovati morebitne nezakonite dejavnosti FTX, po poročanju nekaterih medijev s področja kriptovalut pa policija eno oko drži tudi na Bankman-Friedu, saj obstaja možnost, da bi se pred pravnimi posledicami kolapsa borze lahko umaknil v katero od oaz za prinašalce kripto-apokalips.
Sam Bankman-Fried je še do prejšnjega tedna veljal za "kriptoguruja" in za enega najbogatejših, če ne najbogatejšega človeka v svetu kriptovalut, zdaj pa se je znašel na sramotilnem stebru, mnogi spletni komentatorji zanj zahtevajo tudi zaporno kazen.
Ameriški medij Bloomberg je v torek sicer poročal, da bodo Bankman-Frieda bahamske oblasti morda poslale na (prisilni) izlet v Združene države Amerike, kjer bo moral pojasniti, kaj se je zgodilo s FTX. V pogovore o njegovi izročitvi ZDA je po poročanju Bloomberga vpleten tudi preiskovalni urad FBI.
12