Torek, 23. 10. 2018, 9.50
6 let, 1 mesec
Konec YouTuba, kot ga poznamo?
Susan Wojcicki, direktorica YouTuba, je v ponedeljek na uradnem blogu druge najbolj obiskane spletne strani objavila zapis, v katerem izraža skrbi zaradi predloga nove evropske direktive o avtorskih pravicah. Predvsem zaradi kontroverznega trinajstega člena direktive bi YouTube, če predlog postane zakon, po mnenju Wojcickijeve preprosto tvegal preveč.
Člen 13 novega predloga evropske direktive o avtorskih pravicah ponudnikom spletnih storitev (spletne strani, aplikacije, platforme), med katerimi je tudi YouTube, nalaga odgovornost, da začnejo uporabljati filtre, ki bi ob vsaki objavi uporabnikov preverjali, ali vsebina objave morda ne krši avtorskih pravic. Če bi se izkazalo, da jih, bi filter samodejno preprečil prikazovanje objave.
Na vseh spletiščih, ki so dostopna v EU, bi člen 13 vplival na oziroma močno omejil dostopnost fotografij, videoposnetkov, besedil, zvočnih posnetkov, objav in komentarjev na družbenih omrežjih, celo programske kode.
Kaj skrbi šefico YouTuba?
Susan Wojcicki je v objavi na uradnem blogu YouTuba izrazila skrb, da morebitna potrditev novega predloga evropske direktive pomeni konec za milijone uporabnikov, ki na YouTubu objavljajo lastne videoposnetke.
Ogromno ustvarjalcev videoposnetkov namreč komentira, opisuje, ocenjuje ali pa se norčuje iz drugih avtorsko zaščitenih vsebin, kar pomeni, da jih prikazujejo v svojih videoposnetkih. Nova evropska direktiva o avtorskih pravicah pa YouTubu nalaga odgovornost, da vzpostavi filter, ki bo blokiral objavo takšnih vsebin. Če jih ne bo, bo lahko plačal kazen.
Susan Wojcicki je na čelu YouTuba od februarja 2014. Znana je tudi po tem, da je v njeni garaži leta 1998 nastalo podjetje Google.
"Predlog nove evropske direktive o avtorskih pravicah bi lahko platforme, kot je YouTube, prisilil v to, da bodo sprejemale samo še vsebine majhnega števila velikih podjetij. Zanje bi bilo preprosto preveč tvegano, da bi še naprej gostile vsebine manjših ustvarjalcev, ker bi bile zanje neposredno odgovorne," je zapisala Susan Wojcicki.
Wojcickijeva je opozorila tudi, da bi spoštovanje nove evropske direktive o avtorskih pravicah državljanom EU lahko onemogočilo dostop do cele vrste videoposnetkov, ki so že objavljeni na YouTubu, ogrozilo pa bi tudi kakovost življenja več sto tisoč ljudi, za katere je ustvarjanje vsebin za YouTube eden glavnih virov prihodkov.
Predlog novega evropskega avtorskega prava trenutno čaka usklajevanje s Svetom Evrope in Evropsko komisijo, ki bi lahko bilo dolgotrajno, saj v trenutni obliki vsebuje več kot 200 dopolnil. Ko bo usklajevanj konec, bo Evropski parlament o končnem besedilu direktive najverjetneje januarja prihodnje leto glasoval še enkrat.
Preberite tudi:
3