Sreda, 4. 1. 2012, 14.06
8 let, 12 mesecev
Call of Duty: Modern Warfare 3

Igra Call of Duty: Modern Warfare 3 je imela v prvem dnevu prodaje s 6,5 milijona prodanih kopij 400 milijonov dolarjev prihodka, v 16 dneh presegla milijardo zelencev in podrla rekord Avatarja, ki je enak kupček zbral v dnevu več. Gre za igro, ki se prodaja brez posebne promocije, naši bralci pa ste jo v anketi s skoraj dvesto glasovi izbrali za najboljšo igro preteklega leta. Plosk, plosk ali pač?
Med misijami boste stopili v kožo vojakov na bojiščih tretje svetovne vojne po vsem svetu in jih skušali preživeti kot Američan in Britanec, celo nesrečni civilist, večino časa pa boste vseeno preždeli v glavi ruskega Yurija (ne tistega iz Red Alerta), nekdanjega člana enote Specnaz. Najzanimivejša se nam je zdela vloga telesnega stražarja ruskega predsednika, ki ga želijo ugrabiti ruski ultrana¬cionalisti, vi pa svoje orientacijske sposobnosti preizkušate na letalu, ki strmoglavlja. Na škornjih boste prav tako zbirali mestni prah New Yorka, ki ga je "umetniško" predelala rulja iz Moskve, in bolj ali manj okupiranih evropskih prestolnic. Ne boste se ognili blatu Sierre Leone, ne bo manjkalo niti preganjanja teroristov ter Rdeče armade pod vodo in v zraku, z vojaškimi letali, s helikopterjev in iz tankov …
Med "nažiganjem" ves čas z enim očesom pogledujete k točkam, kjer se igra shrani, med samim dogajanjem pa nimate veliko priložnosti, da bi se ustavili in opazovali okolico, razen v primerih, ko nam igra sama preusmeri pozornost na posebne učinke. Od Klica dolžnosti ne pričakujte veliko previdnega skrivanja in lazenja po blatu, da nas nasprotnik ne bi opazil. Večinoma se mu "švarcenegersko" nastavimo in mu v precej nespametno betico pošljemo točo svinca ter občasno počakamo, da nas mine rdeče obarvan zaslon, ki opozarja na skorajšnji "crkot". Umetna pamet, razen skrivanja in občasnega nepredvidljivega "uletavanja" v Sierri Leone (precejšnja podobnost z brazilsko favelo iz drugega dela), ne zahteva večjega prilagajanja, večja težavnost pa pomeni le natančnejše nasprotnike.
Če smo v predhodnikih vedno malce trepetali za najbližjimi soldatskimi sotrpini, srečanje z matildo za nekaj njih v tretji svetovni vojni ne zbudi čustev, ki jih doživlja vaša stara mama ob priljubljeni limonadi po Juanovem nemogoče dolgem umiranju. Sekunda tišine za padle in gremo naprej po začrtani poti (o prostem vandranju niti ne razmišljajte) do, recimo da zadovoljivega, konca sage. Enoigralski način tako nima posebne vrednosti vnovičnega preigravanja, kratke kampanje pa so postale prenosljiva bolezen moderne serije, saj se boste skozi filmsko, spektakularno in z akcijo naphano zgodbo skozi množico sovragov prebili v petih urah in drobižu igralnega časa.
Najtežje, a najslajše je seveda nalinijsko mikastenje sosedovega mulca v večigralskem načinu in tu se boste znašli kot riba v vodi, če ste le kdaj v zgodovini osmih iger izkusili tudi to plat vojaškega udejstvovanja. Bliskovita akcija in nagrajevanje vas lahko zasvojita, da si boste ob treh zjutraj želeli izpolniti le še en izziv, s katerimi bi dobili nove točke. Šestnajst kart predstavlja odlična okolja za nastavljanje bomb, krajo zastav, nadzor ozemlja in strelski obračun, ki prinaša novost potrjenega uboja. Potrditev dosežete s tem, da poberete vojaške ploščice ubitega nasprotnika, lahko pa jo tudi preprečite tako, da poberete ploščice padlega soborca, kar preprečuje nadležno kampiranje nekaterih igralcev. Umiranje bo hitro, kakor je tudi čudežno vstajenje na bojišču, izbira orožja pa je s prilagajanjem in nadgradnjo resnično ogromna.
Igrala: PC, PlayStation 3, Xbox 360, Wii, DS Zvrst: prvoosebna "streljačina" Razvijalec: Infinity Ward, Sledgehammer Games Založnik: Activision