Nemški znanstveniki so predstavili prototip tehnologije za samovozeč avtomobil, ki so jo vgradili v avtonomno vozilo z imenom MadeInGermany (MIG). Potniki ga pokličejo in pride ponje.
Računalniški znanstvenik Paul Rojas in njegova ekipa s Svobodne univerze v Berlinu (Freie Universität Berlin) so razvili prototip avtomobila, za katerega upajo, da bo naredil revolucijo na področju vožnje avtomobila.
Pove, kdaj pride
Potniki lahko s pomočjo iPada ali pametnega telefona pokličejo MIG in tehnologija GPS v teh napravah avtomobilu razkrije lokacijo klicatelja. MIG nato izračuna optimalno pot in klicatelju pove, čez koliko časa ga bo pobral.
Potencialno drastično zmanjšanje avtomobilov v Berlinu
Razvijalci MIG menijo, da bo njihova inovacija podpirala razvoj okolju prijaznejših vozil, saj bo tako deljenje avtomobilov bolj praktično. Če bo več ljudi potovalo v isto smer, jih bo lahko pobral eden od taksijev. Optimalna uporaba tovrstne tehnologije bi lahko število avtomobilov na berlinskih cestah zmanjšala na eno petino današnjega števila. "Z običajno multimedijsko napravo lahko voznik dostopa do elektronske opreme avtomobila," je dejal predstavnik univerze. "To nam odpira popolnoma nove možnosti za upravljanje avtomobila. Veliko več od dosedanjih idej za oddaljenega upravljanja," je dodal.
Upravljanje avtomobila prek pametnega telefona
Vozniki, ki bi se odločili, da bodo prevzeli nadzor nad avtomobilom, lahko tehnologijo samodejno izključijo in prek pametnega telefona prevzamejo nadzor. MIG uporablja senzorno tehnologijo, da si ustvari 3D-sliko okolice na računalniku avtomobila, tako da ta zazna kolesa, pešce, prometne znake in signalizacijo. Po poročanju Reutersa mu omogoča, da se neodvisno odzove na luči na semaforju, daje prednost glede na prometna pravila in se ustavi v primeru nepredvidenih dogodkov.