Petek, 2. 11. 2018, 18.27
6 let, 1 mesec
Ali poteza prvega bilijonskega podjetja pomeni konec ere?
Ameriški tehnološki velikan Apple je ob četrtkovi objavi poslovnih rezultatov za zadnje četrtletje fiskalnega leta 2018 oznanil, da v prihodnje ob tovrstnih priložnostih ne bo več razkrival prodajnih številk pametnega telefona iPhone. Odločitev ni bila všeč ne Applovim delničarjem ne analitikom, ki so že začeli ugibati, da je obdobja, ki ga je zaznamovala globalna norija, povezana z iPhoni, najverjetneje konec.
Apple je tako v zadnjem četrtletju fiskalnega leta 2018 kot v vsem fiskalnem letu 2018 ustvaril več prihodkov kot kdaj prej. V zadnjih 12 mesecih je v blagajno prinesel 265 milijard ameriških dolarjev oziroma okrog 232 milijard evrov.
A prodaja pametnega telefona iPhone, Applovega paradnega konja, ki je kar 59-odstotni vir prihodkov podjetja, ne raste več tako strmo kot včasih. Ne samo to, v primerjavi z letom 2017 se prodaja iPhonov letos tako rekoč ni dvignila. Apple jih je prodal skoraj toliko kot lani oziroma samo 0,4 odstotka več.
Apple ima na trgu še eno težavo, in sicer mu za ovratnik že nekaj časa diha kitajski Huawei, ki ga je letos s prodajo pametnih telefonov nekajkrat že prehitel in se na seznamu največjih proizvajalcev pametnih telefonov zavihtel na drugo mesto. Na prvem je za zdaj neulovljivi Samsung.
Kljub temu je Apple višje prihodke ustvaril zato, ker se je dvignila povprečna prodajna cena iPhona. Apple je namreč lani začel prodajati dražji model iPhone X, letos pa je cene naprav v ponudbi še dodatno napihnil z modelom iPhone Xs Max, ki pri nas v najbolj zmogljivi različici stane blizu 1.700 evrov.
V prihodnje bo mogoče samo ugibati, koliko iPhonov so prodali
Pri Applu so po objavi poslovnih rezultatov sklenili tudi, da z letom 2019 vlagateljev in javnosti ne bodo več obveščali o tem, koliko pametnih telefonov iPhonov so razposlali v prodajo.
Ker je Apple glede na to, od kod pride večina prihodkov podjetja, predvsem proizvajalec iPhonov in nato vsega drugega, te novice tako rekoč nihče ni sprejel z navdušenjem.
Apple bo še vedno objavljal podatke o tem, koliko prihodkov je ustvaril s posamezno linijo izdelkov (iPhone, iPad, storitve), koliko telefonov in drugih naprav je v resnici prodal, pa bodo morali delničarji podjetja in tržni analitiki oceniti sami.
Ameriška borza se je odzvala zelo negativno, cena Applove delnice je v četrtek upadla za več kot šest odstotkov. Če upade še bolj, bo ogrožena Applova rekordna trinajstmestna tržna kapitalizacija: skupna vrednost vseh delnic Appla je včeraj namreč znašala okrog 1,07 bilijona oziroma 1.070 milijard ameriških dolarjev (937 milijonov evrov).
Analitiki: Takšnih podatkov ne skrivaš, če imaš dobre novice
Tuji poslovni mediji danes citirajo znanega analitika investicijske banke Citigroup Jima Suvo, ki je direktorju Appla Timu Cooku in glavnemu finančniku podjetja Luci Maestriju, ta je oznanil Applovo odločitev o skrivanju podatkov, po objavi poslovnih rezultatov takoj povedal:
"Ljudi bo zdaj morda upravičeno strah, da ta poteza podjetja že pomeni začetek upada prodaje iPhonov iz leta v leto. Lažje je seveda govoriti o dobrih stvareh, podrobnosti o tistih, ki niso tako dobre, pa skrivati."
Tim Cook je podatke o številu prodanih iPhonov, ki jih je Apple objavljal od izida prvega iPhona, od zdaj naprej pa bodo skrivnost, primerjal z nakupovanjem v trgovini. "Ko greš v trgovino in z vozičkom prideš do blagajnika, njega ali nje ne zanima, koliko enot imate v vozičku, temveč le, koliko znaša skupna vrednost izdelkov." Številni analitiki so danes opozorili, da je Cookova primerjava zgrešena, saj kupec v trgovini po prihodu domov lahko takoj vidi, da je v škatli z jajci res deset jajc. V primeru uspešnosti prodaje iPhonov bodo vlagatelji na borzi medtem morali ugibati, koliko jajc je v škatli, saj bodo vedeli le, koliko stanejo, to pa bo morda vplivalo na gibanje cen Applovih delnic v neželeno smer.
Splošen konsenz analitikov je sicer, da se je Apple za skrivanje ključnega podatka o iPhonih odločil zato, ker v prihodnosti najverjetneje pričakuje upad prodaje svojih pametnih telefonov in se želi izogniti negativnim medijskim zgodbam.
Tim Cook, direktor Appla, je takšna pričakovanja pred meseci med vrsticami morda celo že napovedal, ko je dejal, da mu je tako rekoč vseeno, ali se mobilni trg še napihne za nekaj odstotkov ali pa se skrči za enega ali dva.
Pri IDC, eni od največjih analitičnih hiš na svetu, za leto 2018 res pričakujejo nadaljevanje krčenja trga pametnih telefonov, ki so ga zabeležili že lani. Za obdobje med letoma 2019 in 2022 pri IDC sicer napovedujejo okrevanje in vnovično rast prodajnih številk, kar bo predvsem zasluga prihajajočih mobilnih omrežij pete generacije oziroma 5G. To so napovedali tudi analitiki družbe Digitimes Research.
Kaj se je zgodilo, ko je številke prenehal razkrivati največji proizvajalec računalniških procesorjev
Za podobno potezo kot Apple se je pred časom odločilo tudi ameriško podjetje Intel, ki je znano predvsem po svojih mikroprocesorjih za osebne računalnike.
Intel je več kot deset let milijarde dolarjev vlagal v razvoj čipov za mobilne naprave, a mu nikoli ni uspelo narediti velikega preboja na trg, zato v veliki večini sodobnih pametnih telefonov in tablic Intelovih procesorjev skoraj ne najdemo.
Na področju osebnega računalništva je drugače: tam je Intel z okrog 80-odstotnim tržnim deležem namreč kralj in za zdaj nedotakljiv.
Leta 2015 je Intel podobno kot zdaj Apple prenehal razkrivati prodajne številke svojih mobilnih čipov in oddelek, ki jih je razvijal in prodajal, spojil s svojo računalniško vejo. Do danes je marsikdo nato pozabil, da Intel še vedno dela tudi procesorje za mobilne naprave.
Applu se kaj takega z iPhonom seveda skoraj zagotovo ne bo zgodilo. A tudi oni so v preteklosti že začeli skrivati uspešnost določenih linij naprav, ki so podjetju prinašale vedno manj denarja.
To so bili računalniki Mac in MacBook, ki so v zadnjem četrtletju 2018 pomenili 11-odstotni delež Applovih prihodkov, in predvajalnik glasbe iPod, ki ga danes skoraj ne kupuje nihče več.
Preberite tudi:
4