Dvaindvajsetega avgusta bo pred disciplinsko komisijo stopila velenjska tožilka Aleksandra Štiblar, ker naj bi z javno kritiko dela tožilcev v zadevi koroške deklice omajala ugled tožilcev.
Aleksandra Štiblar, ki je nekaj časa vodila primer koroške deklice v Slovenj Gradcu, je namreč najprej prek socialnih omrežij, nato pa tudi prek medijev opozorila na domnevne napake, ki so bile storjene med preiskavo primera. Kot je povedala tudi za Planet Siol.net, naj tožilec Ivo Šumej, ki mu je bil primer odvzet, ne bi dajal nobenih usmeritev policistom.
Štiblarjeva o napakah za Planet Siol.net
''Potem pa sem izvedela, da je bila na CSD Ravne prijava spolne zlorabe že marca 2010, kjer so mi povedali, da je bila zadeva že obravnavana in zaključena s poročilom. Spis je bil v tožilskem arhivu že od aprila 2010, ne da bi tožilka Silva Cepec, ki ji je bila zadeva dodeljena, odredila kakršnokoli dejanje. Preprosto je sklenila, da zlorabe ni bilo, da gre za spor med starši, da želi oče očrniti materino družino. Zadeva je bila zaključena, nihče ni bil zaslišan ali predlagan izvedenec," je takrat za naš medij povedala Štiblarjeva. Povedala je še, da ji je vodja tožilcev Jelka Štumberger Mlakar prikrila dejstvo, da je bil sum zavržen, in poudarja, da nič v tem postopku ni bilo narejeno zakonito.
In čeprav je, vsaj za naš medij, jasno povedala, da ni pristojna za ocenjevanje dela svojih kolegov in da je tudi vrhovno tožilstvo ocenilo, da so v Slovenj Gradcu ravnali strokovno pravilno, je vztrajala tudi, da bi ona v tem primeru ravnala drugače.
Z izjavami dajala vtis o nestrokovnosti tožilcev
Disciplinski postopek je sicer tajen, a komisija pod taktirko višje državne tožilke Nikolaje Hodžič bo tehtala, ali obstajajo razlogi za njeno razrešitev. Po naših informacijah – Štiblarjeva sicer izjav ne daje – pa se ji očita, da naj bi s tem, ko je spregovorila v javnosti, dala vtis, da v primeru ni bilo storjeno vse tako, kot bi moralo biti, torej strokovno in zakonito, s tem pa naj bi užalila svoje tožilske kolege in kolegice iz slovenjgraškega tožilstva, in to naklepno in zlonamerno.
Neuradno smo povprašali nekaj njenih tožilskih kolegov, kako komentirajo njeno ravnanje. Nihče od vprašanih namreč ni želel biti imenovan – navsezadnje jih lahko javno izrekanje očitno stane poklica in službe –, mnenja pa so deljena. Sicer je znano, da se tožilci, razen izjav s posameznih obravnav, težko izrekajo v javnosti, mnenja glede ukrepov svojega vrhovnega šefa pa se raje vzdržijo.
Znebiti se je treba žvižgača
Tako nekateri menijo, da je lažje utišati in s ''scene'' umakniti neprijetno tožilko, kot pa resnično raziskati ozadje preiskave koroške deklice in sankcionirati tiste, ki morda niso strokovno opravili svoje naloge oziroma ''počistiti umazanijo pred lastnim pragom''. Nepojmljivo se jim zdi tudi, da je bolj kot preiskava suma domnevne spolne zlorabe deklice pomembno to, da je omenjena tožilka morebiti ''užalila svoje kolegice''.
Kršila tožilski red
Na drugi strani so nekateri tožilci prepričani, da je kršila tožilski red, ki prepoveduje, da se v javnosti razglablja o odprtih primerih in da znotraj tožilske službe obstajajo mehanizmi, ki bi jih lahko Štiblarjeva uporabila, če je ugotovila napake svojih kolegov.
Kakorkoli, avgusta bo torej jasno, ali bo Aleksandra Štiblar še lahko opravljala svoje delo ali pa bo morda tudi ona, tako kot že nekaj tožilcev do zdaj, prestopila med odvetnike.