Ponedeljek, 3. 3. 2014, 14.44
8 let, 9 mesecev
Število vlomov se je povečalo za slabe štiri odstotke
Prejšnjo sredo so vlomilci iz medgeneracijskega centra Simbioza, ki starejšim pomaga pri uporabi računalnikov, ukradli okoli 30 računalnikov in računalniško opremo. Škode je po prvih ocenah za okoli 15 tisoč evrov.
V nedeljo je na parkirnem prostoru v Novem mestu neznanec izkoristil nekajminutno odsotnost lastnice, vlomil v osebni avtomobil in z zadnjega sedeža odtujil torbico z denarjem, bančnimi karticami in dokumenti. Škode je za okoli 700 evrov. Na parkirnem prostoru trgovskega centra v Novem mestu je 1. marca zvečer nekdo vlomil v osebni avtomobil in odtujil torbico z mobilnim telefonom, bančnimi karticami in dokumenti. Lastnika je oškodoval za 1800 evrov.
Med 25. februarjem in 1. marcem je v okolici Dolenjskih Toplic nekdo vlomil v stanovanjsko hišo in odtujil sef z denarjem in zlatnino. Okoliščine vloma policisti še preiskujejo. V okolici Šentjerneja je nekdo iz odklenjene garaže stanovanjske hiše odtujil diatonično harmoniko. Lastnika je oškodoval za 800 evrov. V noči na ponedeljek je v Brestanici neznanec vlomil v trgovino in odtujil tobačne izdelke. Povzročil je za okoli 1500 evrov škode.
Tako se je glasilo včerajšnje dnevno poročilo le za območje Policijske uprave Novo mesto, sicer pa skoraj ne mine dan, ko vlomilci ne bi bili na delu.
Da bi kakšna policijska uprava po številu vlomov prav posebej izstopala, ne ugotavljajo, saj policija obravnava več vlomov na območju večjih policijskih uprav, za vlomilce so zanimiva območja tudi v bližini avtocestnega omrežja. Med odtujenimi predmeti so najpogostejši gotovina, zlato in predmeti iz zlata ter drugi vrednejši predmeti.
Domače vlomilce policisti običajno odkrijejo, ker se s tem poklicno ukvarjajo in ker storilca povežejo s serijo vlomov, tuje pa malo teže. "Varnost se privatizira," poudarja Dobovšek, saj policija z novimi zakoni dobiva vedno več zadolžitev, pri čemer ima vedno manj ljudi. "Če je prioriteta policije gospodarski kriminal na najvišji ravni, potem je logično manj ljudi, ki se ukvarjajo z lokalnimi kriminalci," dodaja. Po njegovem mnenju imajo ljudje dve možnosti: ali se organizirajo v okviru lokalne skupnosti ali pa vlagajo v tehnično varovanje oziroma najamejo varnostnike.
Dobovšek je še prepričan, da se tovrstnih kriminalnih dejanj ne lotijo ljudje, ki so zaradi finančne krize na dnu. "Zelo malo ljudi bi zaradi revščine poseglo po kriminalu oziroma bi prestopilo ta prag. Gre za ljudi, ki se s tem poklicno ukvarjajo, med njimi je sicer nekaj mladih, ki so brez služb, določen odstotek tovrstnih storilcev je tudi med odvisniki," ugotavlja Dobovšek.