Višje sodišče potrdilo odločitev sodišča prve stopnje, ki je 16-letni Asji Jež zaradi dolgotrajnih postopkov na sodišču prisodilo odškodnino. Odškodnino ji je s 14.500 evrov zvišalo na 21.500 evrov.
Medtem ko smo pisali, da je primer očeta koroške deklice prevzel znani celjski odvetnik Boštjan Verstovšek, ki je še nepravnomočno dobil pomembni odškodninski tožbi v primeru sester Daše (18 let) in Asje Jež, smo izvedeli, da je sodbo v primeru mlajše Asje potrdilo tudi višje sodišče. Naj spomnimo, da sta sestri, vsaka zase, od države zahtevali po 4,2 milijona evrov odškodnine.
Kršene konvencije o otrokovih pravicah
Obe sta v svoji tožbi zoper državo zatrjevali, da so slovenske institucije kršile ustavo ter številne zakone in mednarodne pogodbe, ki zadevajo otrokove pravice. Prestajali sta dolgotrajne sodne postopke o dodelitvi otrok, državni organi pa niso želeli upoštevati njune želje, da bi po razvezi staršev živeli pri očetu.
Verstovšek: Sodstvo priznalo lastne napake
Na pravdnem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča so deklicama pritrdili in v ločenih postopkih Asji prisodili 14.500 evrov, Daši pa 16 tisoč evrov. Na odločitev so se pritožili tako deklici kot državno pravobranilstvo. "Za Asjo je višje sodišče tako potrdilo sodbo prvostopenjskega sodišča in ugodilo našemu zahtevku po večji odškodnini. S 14.500 evrov so odškodnino zvišali na 21.500 evrov," je informacije potrdil odvetnik Verstovšek. Kot je pojasnil, je z odločitvijo zadovoljen, saj slovensko sodstvo kaže pozitiven potencial: "To pomeni, da priznavajo lastne napake, ki jih tudi sankcionirajo. Sodišča v zadnjih nekaj letih tovrstne zadeve jemljejo bolj resno."
Deklici sta želeli živeti pri očetu
Naj spomnimo: obe deklici, doma v Veliki Pirešici pri Arji vasi, sta že leta 1998 izrazili željo, da bi živeli pri očetu Stojanu. Celjsko sodišče ju je kljub temu dodelilo materi, oče pa je odločitev uspešno izpodbijal na višjem sodišču. Kljub temu se je za pet mesecev ločil od svojih otrok, na podlagi ponovnega zahtevka matere pa je celjsko sodišče odločilo, da morata nazaj k materi, očetu pa prisodilo preživnino.
Institucije zanemarile dejstvo, da je šlo za mladoletna otroka
Zgodba se je vlekla kot jara kača, deklici so si podajali sem ter tja, dokler Daša ni dopolnila deset let in so morali upoštevati tudi njeno voljo. Sodišče je leta 2001 ugodilo njeni želji, a jo s tem ločilo od mlajše sestre Asje, ki je ostala pri materi, čeprav je tudi ona želela živeti pri očetu. Pa ne za dolgo, višje sodišče je namreč takšno odločitev razveljavilo in obe sestri ponovno dodelilo materi. Primer je romal celo na ustavno sodišče, kjer je leta 2002 padla končna odločitev: Daša je po šestih letih sodnih postopkov na sodišču končno odšla živet k očetu, Asja je k očetu prišla dve leti pozneje.
Kot je povedal njun oče Stojan Jež, so državne institucije ravnale malomarno, nestrokovno in protiustavno, pri vsem skupaj pa popolnoma zanemarile dejstvo, da je šlo za mladoletna otroka, zaradi česar bi se moralo postopke voditi skrbno in predvsem hitro. Glede na odločitev v primeru mlajše sestre se podobno obeta tudi starejši sestri Daši, ki je pretrpela še več.