Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
12. 11. 2012,
16.00

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 12. 11. 2012, 16.00

8 let, 8 mesecev

Pravda v zadevi Markač končana, sodba izide pisno

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Z zaslišanjem 19-letne hčere in očima Natalije Markač se je končalo dokazovanje v pravdi, s katero Markačeva in njeni dve hčeri od države terjajo odškodnino zaradi odvzema materi.

Sodnica pravdnega oddelka na ljubljanskem okrožnem sodišču je s sklepom zavrnila dokazne predloge, ki jih je predlagala pooblaščenka vseh treh zasebnih tožnic, torej Natalije Markač in njenih dveh hčera, in pravdni postopek končala. Vse tri skupaj od države terjajo 900 tisoč evrov, ker je ravenski CSD na podlagi prijave takratnega moža Marka Markača takrat mladoletni punčki ločil od matere in ju dal v rejništvo. Saga je trajala sedem let, od leta 1999 do 2006.

"Spomnim se, da sem socialno delavko Borislavo Repotočnik vedno znova spraševala, kdaj se lahko vrnem k mami, a odgovora nikoli nisem dobila. Še danes ne vem, zakaj sem bila sploh odvzeta, tega tudi ne morem pojasniti nikomur, ki me o tem kaj vpraša," je danes na odru za priče povedala starejša hči Natalije Markač.

"Grozila sem s samomorom" Povedala je, da se spomni, da ji je mama ves ta čas, ko je bila v rejništvu pri svoji babici, pomagala pri matematiki, da je hodila k njej na obiske, da ji je mama vsako leto naredila pustni kostum. "Mama je bila zaradi vzgoje v konfliktu z babico. Babica ni hotela, da hodim k njej in imam z njo stike, ker se je bala, da se ne bom vrnila. Ona je sodelovala s centrom za socialno delo," je med drugim povedalo dekle in dodalo, da je zadnji dve leti v rejništvu pogosto klicala mamo, ji grozila, da se bo ubila, če končno ne uredi, da lahko pride nazaj k njej.

"Skrajni čas je, da mi nekdo pove, zakaj sem bila odvzeta materi" "Kako naj se opredelim danes do odnosa z mamo, če pa ne vem, kakšni bi bili ti odnosi, če bi ves čas živela z njo?" jo je premagal jok, po kratki prekinitvi pa je povedala, da ne pozna svoje mame, da ima še vedno občutek, da je čisto sama, kot v letih, ko jo je najbolj potrebovala, pa je ni bilo ob njej. Učnih težav ni imela, trenutno je študentka prvega letnika filozofije in angleščine, imela pa je težave s samopodobo, s stiki, nikoli ni imela prijateljic, pravi, da se je počutila zapuščeno. "Nikoli se nisem znala odzvati na vprašanja, kaj je narobe s tvojo mamo, da ne živiš z njo, čeprav vem, da ni bilo nič narobe z njo," je navajala. Meni tudi, da je skrajni čas, da ji nekdo pove, zakaj je bila od leta 1999 do 2006 v rejništvu, "da lahko ljudem odgovorim, zakaj nisem imela normalne družine".

Najzgodnejših let svojega rejništva, takrat je bila stara pet oziroma šest let, se ne spominja, na kar je opozorila državna pravobranilka, ko je komentirala zapiske, ki si jih je pripravila in jih tudi vložila v spis: "Iz listin izhaja, da je dobila navodila za zaslišanje, saj je na vsa druga vprašanja odgovorila, da ne ve."

Pravobranilka: Dobila je navodila za zaslišanje A dekle ji ni ostalo dolžno: "Če sem prav razumela, namigujete, da sem dobila navodila od mame. To ni res, govorila sem o stvareh, ki se jih spomnim. In očitno še niste slišali za teorijo, da lahko otrok preveč travmatičen dogodek izbriše iz spomina. Zapiske sem si naredila zato, da ne pozabim česa pomembnega," je ugovarjala besedam pravobranilke.

Zaslišan je bil tudi očim Natalije Markač, ki pa se večine zadev ni spomnil, češ da je bil večino časa zdoma oziroma v službi, je pa povedal, da sta dekleti živeli pri njima z babico, ki je urejala vse potrebno s CSD-jem.

Sodba v enem mesecu pisno Sodba bo izšla pisno v tridesetih dneh. Državna pravobranilka je za Planet Siol.net povedala, da bo sodnica odločala tako o tem, ali obstaja podlaga za odškodnino, kot o njeni višini. "Sodišče lahko tožbi ugodi ali pa jo zavrne, češ da ni podlage za tožbo. Če ugotovi, da temelj obstaja, lahko izda tudi vmesno sodbo, potem pa pozneje odloči še o višini odškodnine," je za Planet Siol.net povedala pooblaščenka vseh treh tožnic Lena Oreškovič iz odvetniške pisarne Čeferin.

Ne spreglejte