Naglavne uši so lahko prava nadloga in naleze se jih lahko prav vsak. Največkrat jih otroci "pripeljejo" iz vrtcev in šol in potem je težava "na glavi" vse družine ...
Oh, te uši
Naglavna uš nikakor ne preskakuje z glave na glavo, kot mislijo nekateri, prav tako ne leti, čeprav je res, da se jih lahko nalezemo z neposrednim stikom. "Nevarnost" predstavljajo predvsem otroci, ko jih je v vrtcih in šolah veliko v enem prostoru in med igro in pogovorom največkrat držijo glave skupaj in tako dajejo ušem možnost, da se razmnožijo. Včasih je veljalo prepričanje, da se uši razmnožujejo tam, kjer gre za pomanjkanje higiene. Tudi to prepričanje so strokovnjaki ovrgli, saj ima uš rada čiste lase. Gre preprosto za to, da uši, kot drugi majhni organizmi, živijo med nami. Hranijo se s krvjo in če imajo ugodne pogoje, se brez težav razmnožijo. Ena samica lahko ima od sto do tristo novih uši, v eni noči jih izleže od osem do deset. Ljudje jim pravijo tudi gnide, kar ni čisto pravilen izraz, saj je gnida jajčece, prilepljeno na las. Če so gnide žive, so zelo tesno prilepljene na las, če pa so mrtve, jih z glavnikom ali krtačo lahko odstranimo.
Staro in mlado
Uši so zelo nalezljiva zalega in ne izbirajo samo otroških glav. Prav rade se pogostijo tudi na glavah odraslih ne glede na starost. Najdemo jo lahko celo na obrveh ali na bradah. Uši ljubijo normalno telesno temperaturo in zapustijo lasišče človeka, ki ima recimo vročino. Prav tako se izogibajo kemično obdelanim oziroma obarvanim lasem. Čeprav niso prilagojene povišani temperaturi in barvi, so postale prilagojene oziroma odporne na določene preparate ali šampone, ki naj bi bili namenjeni odstranjevanju te nadloge. Znaki, da se je oseba nalezla uši, so rdeči ugrizi in srbenje na predelu senc, za ušesi in na zatilju.
Med samo okužbo
Če so v družino prišle uši, je dobro, da takoj preverimo stanje pri vseh članih gospodinjstva. Nujno in redno čistimo vse krtače, glavnike, sponke, igrače, s katerimi spijo otroci, ter vse predmete, ki pridejo v stik z lasmi. Prav tako je priporočljivo redno sesanje naslonjal in oblazinjenega pohištva. Tekstilni izdelki, ki največkrat pridejo v stik z lasmi, pa naj bodo oprani vsaj na 60 stopinj. Manjše stvari lahko zavijemo v plastično vrečko in jih za dva dni postavimo v zamrzovalnik.