Na Trgu Josipa Jelačića v Zagrebu se je po neuradnih podatkih zbralo 15 tisoč vojnih veteranov in skupina protestnikov, ki se je združila prek spletnega socialnega omrežja Facebook.
Vsem je skupno eno – nezadovoljstvo s hrvaško vlado. Med policijo in nekaj sto protivladnimi protestniki je medtem zopet prišlo do spopadov. Protestniki so poskusili priti do sedeža vlade na Trgu svetega Marka, na katerem so prepovedana javna zborovanja. Potem ko so protestniki začeli metati različne predmete na policijo, so policisti uporabili gumijevke in solzivec.
V spopadu je bilo več oseb ranjenih
Po kakšnih 15 minutah so posebne policijske enote potisnile protestnike kakšnih 300 metrov proti Trgu bana Jelačića. V spopadu je bilo 33 oseb ranjenih, policija pa je prijela najmanj 58 protestnikov. Nasilni protestniki so na policijo metali vse, kar jim je prišlo pod roke, obenem pa so razbijali okna in cvetlična korita.
Do spopada je prišlo okrog 14.30, potem ko je nekaj sto mlajših protestnikov zapustilo miren protest, ki je potekal na osrednjem zagrebškem Trgu bana Josipa Jelačića, in se napotilo proti vladnemu poslopju. Med njimi so bile tudi manjše skupine nogometnih navijačev.
Veterani so želeli preprečiti nadaljevanje spopadov
V času spopadov se je končal večurni miren protivladni protest, na katerem se je zbralo približno deset tisoč vojnih veteranov. Veterani so potem stopili med nasilne protestnike in policijo, da bi preprečili nadaljevanje spopadov.
Veterani niso zadovoljni s politiko hrvaške vlade
Privrženci hrvaških veteranskih organizacij so se na manifestaciji "Stop pregonu hrvaških veteranov" zbrali okoli poldneva, da bi izrazili nezadovoljstvo zaradi politike hrvaške vlade do vojnih veteranov in "domovinske vojne" ter splošnega gospodarsko-socialnega stanja. Gre za del veteranskih združenj, ki so se zbrali pod imenom Društva hrvaških veteranov 1990-1996.
"Srbija je agresor, Hrvaška žrtev"
Podporo veteranom so izrazili tudi predstavniki več kmetijskih in ribiških združenj, ne pa tudi sindikati. Govorci so v čustvenih in ostrih nagovorih kritizirali predvsem premierko Jadranko Kosor, medtem ko so protestniki vzklikali "Jadranka, odidi". Zbrani so tudi nosili transparente, kot so "Ljubim Hrvaško - ne v EU" ali "Srbija je agresor, Hrvaška žrtev" in "Hrvaški branitelji so junaki". Na protestu je nastopil tudi priljubljeni hrvaški pronacistični pevec Marko Perković Thompson.
Protestirali so tudi v drugih mestih na Hrvaškem
Približno tisoč protivladnih protestnikov se je zbralo tudi v Osijeku, potem ko so proteste pod naslovom Protesti v Slavoniji čez vikend spodbudili na spletni družbeni mreži Facebooku. Tudi oni so zahtevali odstop Kosorjeve, predvsem zaradi življenjskih težav, s katerimi se soočajo mladi.
Kot so poročali hrvaški mediji, so protesti v Osijeku potekali mirno, z izjemo fizičnega napada skupine protestnikov na fotoreporterja hrvaške foto agencije Pixsell, ki je bil v napadu lažje poškodovan. Tudi na osijeških protestih so bile skupine nogometnih huliganov.
Jandroković: Želijo si nasilja in kaosa
Premierka Kosorjeva je bila sicer na obisku v ladjedelnici Brodosplit v Splitu. Član predsedstva HDZ in hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković je pred današnjimi protesti ocenil, da so problem tisti, ki se na protestih skrivajo za veterani. "Protestniki so prvič udarili po policiji. Oni želijo nasilje in kaos. To je nevarno zaradi pridruževanja EU, našega gospodarstva in turizma. Ne potrebujemo slik, kot so tiste z Bližnjega vzhoda," je dejal Jandroković. Poudaril je, da je vstop države v EU "pika na i" zmage v domovinski vojni.