TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
10. 3. 2008,
8.02

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 10. 3. 2008, 8.02

8 let, 8 mesecev

Rupel: Ponudbe EU za Srbijo ostajajo v veljavi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Srbija je pred izbiro med evropsko prihodnostjo in nacionalistično preteklostjo in želimo, da bi se odločila za evropsko usmeritev, je pozval Dimitrij Rupel po koncu zasedanja zunanjih ministrov EU.

Vodja slovenske diplomacije je zasedanja sicer označil za "enega lažjih in prijaznih". "Ponudbe EU Srbiji ostajajo v veljavi," je poudaril. "Gre za začasni politični sporazum" O tem, katere so te ponudbe, je minister ob prihodu na zasedanje dejal: "Gre za ponudbo Srbiji, ki smo jo že enkrat formulirali, ta ponudba je pripravljena za podpis." Gre za začasni politični sporazum za konkretno pomoč Srbiji na poti v EU, ki ga je EU januarja ponudila Srbiji v zameno za sporazum o stabilizaciji in pridruževanju. "Želimo si morda še kakšen korak več," je dodal Rupel. Srbski predsednik Boris "Tadić je rekel, da bi podpisal sporazum o stabilizaciji in pridruževanju takoj", je pojasnil. Minister sicer "ni prepričan, da je to mogoče z lahkoto doseči", češ da je v EU "nekoliko nasprotovanja". "Vendarle delamo naprej," je poudaril.

Nizozemska nasprotuje sporazumu o stabilizaciji in pridruževanju Sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju, ki je prvi korak države v čakalnici EU na poti k polnopravnemu članstvu v uniji, EU s Srbijo ne more podpisati zaradi nasprotovanja Nizozemske, ki zaradi svoje vloge v regiji v času pokola v Srebrenici svoj podpis pogojuje s prijetjem haaškega obtoženca Ratka Mladića. To stališče je Nizozemska vnovič potrdila.

Ministri so v izmenjavi stališč o zadnjih dogodkih na Kosovu in v Srbiji ugotovili, da je to "področje sredi razburkanega dogajanja, a vendar hujših izbruhov nasilja na Kosovu ni bilo", je še pojasnil Rupel po koncu zasedanja. "Ponekod je celo boljše, kot so se nekateri bali, seveda pa je še precej občutljivo, sploh severno od reke Ibar okrog Mitrovice" na severu Kosova, je pojasnil.

Misija Unmik dobro izpolnjuje obveze "Najpomembneje je, da misija Unmik ostane na meji med Srbijo in Kosovom," je ob tem poudaril minister Rupel, ki med slovenskim predsedovanjem predseduje zunanjim ministrom EU. "Unmik ima obveze in jih dobro izpolnjuje. Predvideno je, da Unmik zamenja Eulex, ampak to bo nekaj časa trajalo in prehod bo zahteval nekaj naporov," je razložil.

Solana: EU spet pokazala enotnost Da je bilo srečanje "dolgo, a nezapleteno", je menil tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana. EU je spet pokazala enotnost - radi bi videli Srbijo čim bliže EU, ji ponudili roko, da pride bliže, je poudaril.

Rehn: Srbija izbira med evropsko potjo in potjo samoosamitve Srbija izbira med evropsko potjo, ki je pot v stabilnost in potjo samoosamitve, ki ne vodi nikamor, je poudaril tudi evropski komisar za širitev Olli Rehn. "To leto je odločilno za Zahodni Balkan" in veselim se že neformalnega zasedanja zunanjih ministrov čez dva tedna v Sloveniji, ki bo posvečeno razpravi o Zahodnem Balkanu, je sklenil Rehn.

Ministri so razpravljali o "razmerah na Zahodnem Balkanu v luči razvoja dogodkov od njihovega zadnjega srečanja" konec februarja, pri čemer je bil v ospredju sobotni odstop predsednika srbske vlade Vojislava Koštunice.

Koštunica "mandat vrnil srbskemu narodu" Koštunica je svoj odstop utemeljil s pojasnilom, da vlada nima enotne politike do Kosova, ki je 17. februarja razglasilo neodvisnost od Srbije. "Mandat vračamo srbskemu narodu," je dejal in napovedal, da bo v ponedeljek predsedniku Borisu Tadiću predlagal razpis izrednih parlamentarnih volitev za 11. maj.

Srbska vlada je v četrtek glasovala proti predlogu resolucije skupščine, ki predvideva zamrznitev približevanja Srbije EU, če ta ne prizna njene ozemeljske celovitosti, kar pomeni Kosova kot dela Srbije. Zunanje ministrstvo je resoluciji nasprotovalo, ministrstvo za Kosovo pa jo je podprlo.

"Žogica je na srbski strani igrišča" EU je Srbijo pred in po razglasitvi neodvisnosti Kosova že večkrat pozvala, naj se obrne od "nacionalistične preteklosti k evropski prihodnosti". Beograd iz Bruslja dobiva številna opozorila in pozive, ki se vselej končajo s poudarkom, da je sedaj "žogica na srbski strani igrišča" in da sta za to igro "potrebna dva".

Ne spreglejte