Nedelja, 4. 5. 2014, 22.08
8 let, 7 mesecev
Na Švedskem avtomobili že vozijo sami
Od besed k dejanjem
Volvov raziskovalni projekt Drive Me, ki na ceste pošilja sto samovozečih prototipnih avtomobilov, je prešel v fazo testov na javnih cestah v vsakodnevnih voznih razmerah.
Prvi testni avtomobili so tako že sami zapeljali na ceste in ulice predmestja švedskega mesta Göteborg. Pri Volvu so z vključitvijo avtonomne vožnje v realno prometno okolje zadovoljni, saj naj bi njihova kompleksna in precej sofisticirana tehnologija avtopilota delovala zelo suvereno.
Inženirji niso dovolj, tudi državne institucije morajo razumeti pravi pomen besede razvoj
Švedska se je s projektom Drive Me tudi kot država spet izkazala kot vzorčni primer družbe, kjer politika in njene ključne institucije dejansko razumejo pomen besede razvoj.
Projekt Drive Me, namenjen vključitvi avtomobilov, zmožnih povsem samodejne vožnje, v promet, je v Evropi edinstven tudi zato, ker aktivno in predvsem uspešno združuje vse ključne akterje: zakonodajno oblast, prometno upravo, mesto, proizvajalca vozil in prebivalce mesta.
"To, da je Volvovo domače mesto Göteborg postalo prva arena na svetu za samovozeča vozila v vsakodnevnih voznih razmerah, dokazuje naše tehnološko vodstvo in švedsko predanost inovativni integraciji samovozečih vozil," je pomen združitve vseh ključnih akterjev sodobne družbe s posluhom za razvoj osebne mobilnosti kratko in jedrnato pojasnil Volvov strokovnjak Erik Coelingh.
Test v prometu je ključen za preboj
Volvov strokovnjak Erik Coelingh je povedal, da bodo prav testi v prometu pokazali ključne prednosti avtonomne vožnje, ki bodo umetni inteligenci tudi v očeh javnosti dale možnosti za preboj:
"Javni test nam bo zagotovil pomemben vpogled v družbene prednosti z vpeljavo samostojnih vozil v prometno okolje. Naša pametna vozila so ključni del te rešitve, vendar je širok družben pristop pomemben za omogočanje trajnostne osebne mobilnost v prihodnosti. To edinstveno sodelovanje je ključ do uspešne vključitve samovozečih vozil v promet."
"Testna vozila lahko zdaj sledijo voznemu pasu, prilagajajo hitrost in se vključujejo v promet povsem sama. To je pomemben korak proti našemu cilju, da bodo končna vozila Drive Me prevozila celotno testno progo povsem samostojno. Tehnologija, ki bo imenovana Avtopilot, omogoča vozniku, da prepusti vožnjo vozilu, ki poskrbi za vse vozne funkcije," je pojasnil Erik Coelingh, Volvov razvojni strokovnjak.