Torek, 7. 9. 2010, 10.15
8 let, 8 mesecev
Rad bi imel "oldtimerja"!
Starodobnik pri 25 letih
Osnovni pogoj za pridobitev statusa starodobnika je starost vsaj 25 let. Vozilo mora biti ohranjeno in tehnično vzdrževano tako, da je skladno z originalno konstrukcijsko sestavo in obliko. Tako vozilo naj bi se uporabljalo le občasno in ne v vsakodnevnem prometu. V posameznih primerih, ko avtomobil prihaja iz omejene serije ali pa predstavlja inovativne tehnične rešitve, lahko za pridobitev certifikata starodobnika kandidira že z dvajsetimi leti starosti.
V Sloveniji dve pooblaščeni zvezi
V mednarodnem vidiku starodobna vozila združuje zveza FIVA. Ustanovljena je bila že leta 1966. Svoje predstavnike ima v več kot 62 državah. V Sloveniji organizacijo zastopata Zveza slovenskih društev ljubiteljev starodobnih vozil – SVS in slovenska veteranska avto-moto zveza SVAMZ. Obe sta pooblaščeni za izdajo certifikatov starodobnih vozil.
Koliko stane certifikat?
Zveza SVS izdaja certifikat posebej za avtomobile in motorje. Izkaznica ima vozila razvrščena v tri kategorije glede na originalnost, ohranjenost in pravilno restavriranje: A-I, B-II in C-III. Za podelitev statusa starodobnega vozila mora lastnik poleg izkaznice pridobiti tudi takoimenovano Poročilo o uvrstitvi vozila v razred statusa starodobnega vozila. Tehnični komisar zveze si ogleda in oceni vozilo. Pri zvezi SVAMZ vam že takoj ob prošnji dodelijo začasni certifikat starodobnega vozila, po tehničnem pregledu pa dobite petletnega. Tedaj vam avtomobil še enkrat pregledajo in podelijo desetletni certifikat. Pri zvezi SVS se cene razlikujejo glede na kategorijo. Za motorna kolesa stanejo certifikati od 30 do 50 evrov, za osebne avtomobile in traktorje od 40 do 60 evrov, za tovorne avtomobile, avtobuse in avtodome pa od 80 do 120 evrov. Ogled vozila je na sedežu društva brezplačen. V nasprotnem primeru mora lastnik tehničnemu komisarju povrniti potne stroške.
Zakonodaja vse bolj upošteva starodobnike
Po zadnjih podatkih je v Sloveniji registriranih okrog 5000 starodobnih vozil. Šele deset let pri nas poznamo tak status, saj so bili pred tem starodobniki vrženi v isti koš z rabljenimi vozili. »Sodelovanje z ministrstvi je vse boljše, a na tem področju še obstaja precej pravnih lukenj. Nekateri lastniki to tudi izkoriščajo. Žal nam tudi manjka ustreznih komisarjev na tehničnih pregledih, ki bi resnično poznali vse podrobnosti starodobnih vozil. Tematika je pač izredno široka. V Sloveniji je le malo vozil, ki bi si zaslužila stalni certifikat,« nam je povedala Nataša Grom iz zveze SVAMZ.
Ugodnosti za starodobna vozila
Lastniki starodobnih vozil lahko s certifikatom in člansko izkaznico uveljavljajo gotovinski popust pri zavarovanju v višini do 90 odstotkov. Če ima avtomobil še urejeno homologacijo, lahko lastnik pride tudi do 80-odstotnega popusta pri obveznem plačilu cestnin. Pri tem je treba vedeti, da lahko status starodobnika dobi tudi sestavljeno vozilo. A le v primeru, če je denimo drug motor ravno tako star 25 ali več let. Starejši avtomobili z novejšim motorjem naj statusa ne bi dobili. Obstajo sicer izjeme, zato se podeljevanje certifikatov razlikuje od primera do primera.