Torek, 16. 1. 2024, 6.15
9 mesecev, 2 tedna
EU in kitajska avtomobilska industrija
Začenja se preiskava EU na Kitajskem, znane so podrobnosti
Kmalu se bo začela preiskava Evropske komisije proti kitajskim avtomobilskim proizvajalcem, ki bo na licu mesta preverila morebitno nelojalno cenovno konkurenco z naslova državnih subvencij.
Predstavniki Evropske komisije bodo v naslednjih tednih obiskali tri kitajske proizvajalce, in sicer neuradno BYD, SAIC in Geely, je poročal Reuters ter se skliceval na tri posameznike, ki so vključeni v preiskavo. Tam bodo preverili vse podatke, ki so jih od Kitajcev že dobili prek izpolnjenih vprašalnikov. Tovarn proizvajalcev, ki izdelujejo na Kitajskem – kot so na primer Tesla, Renault in BMW – naj ne bi obiskali.
Kakšni so razlogi za ukrep, ki ga podpirajo Francozi, skrbi pa Nemce?
Preiskavo EU na Kitajskem so podprla francoska avtomobilska podjetja, veliko manj nemška – zanje je Kitajska veliko pomembnejši trg kot za Francoze, zato se bojijo slabših poslovnih odnosov.
Odločitev o taki preiskavi je padla lani oktobra. Predpostavka v Bruslju je bila, da so kitajski avtomobili na evropskem trgu lahko cenejši, ker doma na Kitajskem uživajo visoke državne subvencije. “Svetovni trgi so zdaj polni cenejših kitajskih avtomobilov. Njihovo ceno umetno držijo nizko na račun visokih državnih subvencij, vse to pa podira evropski trg avtomobilov,” je v obrazložitvi zapisala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Kitajci so medtem že napovedali tovarne v Evropi
Kitajska se je pričakovano odzvala in preiskavo označila za nepotrebno ter za usmerjeno zgolj v zaščito evropskih proizvajalcev. Resnici na ljubo je za zdaj vpliv kitajskih znamk na evropski trg še zelo majhen, njihova ponudba pa se na trgu dejansko postopno povečuje.
Francija je medtem že ukinila subvencije za električne avtomobile, ki jih izdelujejo na Kitajskem. Sklicevali so se na pomanjkanje informacij, s kako nizkimi izpusti tam izdelujejo električna vozila. Ta izpust pri proizvodnji naj bi bil v Evropi veliko manjši kot v kitajski industriji. Prvi odgovor je že pripravil BYD in napovedal gradnjo svoje prve evropske tovarne na Madžarskem.
BYD je lani prvič globalno prodal več kot tri milijone avtomobilov in se uvrstil med deset vodilnih proizvajalcev avtomobilov.
Preiskavo naj bi končali v 13 mesecih
Evropska komisija je izbranim kitajskim proizvajalcem že poslala vprašalnike o njihovem delovanju, zdaj bodo prejete odgovore preverili še tam. Usmerjeni so predvsem v proizvodnjo električnih avtomobilov. Po navedbi komisije so kitajski električni avtomobili v Evropi v povprečju cenejši za 20 odstotkov. Njihov tržni delež med električnimi avtomobili v Evropi je bil lani osem odstotkov, do leta 2025 pa bi lahko narasel vsaj na 15 odstotkov.
Preiskava Evropske komisije bi se morala končati v največ 13 mesecih. Če bi bilo treba, bi bil rezultat take preiskave tudi uvajanje dodatnih davščin za kitajske proizvajalce v Evropi.