Sreda,
17. 6. 2015,
22.51

Osveženo pred

9 mesecev, 2 tedna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Zavarovalnica Triglav Varna vožnja advertorial

Sreda, 17. 6. 2015, 22.51

9 mesecev, 2 tedna

Tehnika v službi varnosti na cesti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kot udeleženci v prometu smo vsak dan izpostavljeni tveganju za varnost. Preverili smo kaj lahko sami storimo za izboljšanje varnosti in kaj lahko za nas stori tehnologija?

Nezgode so kljub visoki stopnji previdnosti v cestnem prometu neizogibne. Tehnološki napredni sistemi že zagotavljajo varnejše ceste. Mlado slovensko podjetje Aktivna signalizacija Korun s sistemom COPS@road v sodelovanju z Zavarovalnico Triglav uspešno skrbi za večjo prometno varnost z minimalnimi posegi v obstoječo prometno infrastrukturo.

Signalizacija, ki rešuje življenja na nepreglednih cestnih odsekih

"Razlika med aktivno prometno signalizacijo COPS in pasivnimi prometnimi znaki je ta, da z aktivno signalizacijo v realnem času opozarjamo na nevarnost trka prometnih udeležencev," je pojasnil Peter Korun, direktor podjetja A.s.K.

Postavitev sistema je relativno preprosta in hitra. Inteligentni prometni sistemi COPS@road že delujejo na številnih lokacijah po Sloveniji. "Z namestitvijo sistema smo na nekaterih križiščih za 90 odstotkov zmanjšali število prometnih nesreč," je dodal Peter Korun. Sistem je primeren za vse prometne točke, kjer se dogajajo številne prometne nesreče, izpostavimo lahko križišča, kjer je težava v nepreglednosti ali naletu.

Kako deluje? Sistem COPS@road s senzorji zazna približevanje vozil po neprednostni cesti. Z rumenima utripalcema voznike opozarja na približevanje nevarnemu križišču. Če oddaljene detektorske enote na prednostni cesti prav tako zaznajo približevanje prometnih udeležencev po prednostni cesti, začne centralna enota na neprednostni cesti z utripajočim trikotnikom s klicajem opozarjati na povečano nevarnost trka.

Kam postaviti sistem? Za lokacije se odločijo na podlagi policijske statistike in informacij, ki jih imajo občine.

Aktivno signalizacijo na vse nevarne prometne točke

"Čeprav je neko križišče opremljeno z aktivno signalizacijo, naj se udeleženci zavedajo, da je to samo dodatna opozorilna signalizacija, ni semafor," je še pojasnil Peter Korun.

Sistem vsekakor veliko obeta. Razmišljajo že, da bi ga lahko postavili tudi pred nezavarovane železniške prehode, nevarne podvoze, prehode za pešce, v tovarne in povsod, kjer so nevarne prometne točke.

Zavarovalnica Triglav odgovorno do udeležencev v prometu

Odgovornosti za varnost v prometu se zavedajo tudi pri Zavarovalnici Triglav. "Eden od ključnih stebrov družbene odgovornosti Zavarovalnice Triglav je preventivno delovanje, tudi na področju varnosti v prometu," je povedal Luka Pušnik, direktor službe za korporativno komuniciranje pri zavarovalnici Triglav in dodal, da so lani v določenih križiščih postavili šest signalizacij. Kot smo uspeli izvedeti, so letos opremili še šest križišč.

"S takšnimi akcijami podpiramo tudi inovativna slovenska podjetja," je še dodal Pušnik.

Največjo odgovornost v prometu pa še vedno nosi voznik sam. Tudi najbolj dovršene tehnološke rešitve, ki že rešujejo življenja, ne prinašajo popolne varnosti na kritičnih odsekih.

Ključnega pomena je še vedno poznavanje in dosledno upoštevanje cestnoprometnih predpisov.