Jure Gregorčič

Sreda,
15. 4. 2015,
5.00

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Toyota

Sreda, 15. 4. 2015, 5.00

8 let, 6 mesecev

Robotek Kirobo: Od tam zgoraj je Zemlja videti kot modra svetleča dioda

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Mali astronavt Kirobo, govoreči družabni robot, se je po osemnajstih mesecih, preživetih v družbi človeških astronavtov na Mednarodni vesoljski postaji, z dvema svetovnima rekordoma vrnil na Japonsko.

Mali Kirob se je rodil v znanstvenih laboratorijih

Leta 2012 so se japonski strokovnjaki družb Dentsu in Robo Garage v sodelovanju z največjim svetovnim avtomobilskih proizvajalcem Toyoto v raziskovalnem centru za napredno znanost in tehnologijo univerze v Tokiu ter v Japonski vesoljski agenciji (JAXA) lotili projekta razvoja robotskega astronavta.

V znanstvenih laboratorijih se je tako rodil govoreči oziroma misleči robotek. Kirobo je dejansko znanstvena različica zgodbe, ki jo je desetletje pred tem japonskim znanstvenim projektom daleč v prihodnost postavil tudi filmski guru Steven Spielberg v filmu A.I. umetna inteligenca (A.I. Artificial Intelligence).

V Narodnem muzeju novih znanosti in inovacij v Tokiu so predstavili vesoljske dogodivščine robotskega astronavta

Znanstveni projekt je konec marca dobil nove razsežnosti, saj je bil astronavtski robotek nagrajen z dvema Guinnessovima svetovnima rekordoma. V Narodnem muzeju novih znanosti in inovacij v Tokiu so člani projekta predstavili poročilo in prikazali videoposnetek s Kirobovimi dejavnostmi na Mednarodni vesoljski postaji.

Na odru pa se je seveda pojavil tudi Kirobo, saj je želel poklepetati s člani projektne skupine, znanstveniki, ki so ga ustvarili in poslali v vesolje.

Kirobo je na ISS pripotoval 10. avgusta 2013 in tam v družbi človeških astronavtov preživel kar osemnajst mesecev. V svojih vesoljskih dogodivščinah 414,2 kilometra nad morsko gladino je med drugim opravil prvi vesoljski pogovor med robotom in človekom. Gre za prvi tovrstni dialog v zgodovini.

Kirobov človeški sogovornik v vesolju je bil astronavt Japonske vesoljske agencije Koiči Vakata. Robotski astronavt je tako z japonskim astronavtom opravljal raziskave za prihodnost, v kateri bomo ljudje nedvomno sobivali z mislečimi roboti.

Kako je robotski astronavt od zgoraj doživel svoj matični planet?

10. februarja se je Kirobo s tovornim vesoljskim plovilom CRS-5 Dragon družbe SpaceX varno vrnil na Zemljo. Njegova kapsula je pristala v valovih Tihega oceana nedaleč od kalifornijske obale, 12 marca pa se je mali robotski astronavt vrnil v deželo vzhajajočega sonca.

Njegove prve besed po vrnitvi domov so bile namenjene opisu podobe našega planeta: "Od tam zgoraj je Zemlja videti kot modra svetleča dioda."