Gregor Pavšič

Sobota,
17. 8. 2024,
21.32

Osveženo pred

4 mesece, 4 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,00

Natisni članek

Natisni članek

Tesla Renault električni avtomobili

Sobota, 17. 8. 2024, 21.32

4 mesece, 4 tedne

Težko vprašanje: "Koliko dosega ima ta električni avto?"

Renault je z velikim oglasom zbodel Teslo, ozadje je zanimivo #foto

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,00
Renault Tesla oglas | Renault je v Veliki Britaniji zbodel Teslo in se skliceval na prispevek v reviji Auto Express. | Foto Renault

Renault je v Veliki Britaniji zbodel Teslo in se skliceval na prispevek v reviji Auto Express.

Foto: Renault

Podatek o dosegu vendarle ostaja pomemben za potencialne kupce, ki se z električnimi avtomobili srečajo prvič. Visok uradni doseg po WLTP, ki je sicer v praksi skoraj nedosegljiv, je zato način, kako tiste, ki glede elektrike še kolebajo, prepričati v tak pogon.

Renault je v Veliki Britaniji z oglasom zbodel Teslo, češ da njihov scenic prekaša model Y tako po dosegu kot ceni. Po WLTP ima namreč scenic pri večji bateriji (87 namesto 60 kWh) več kot 600 kilometrov dosega (tesla model Y do 524 kilometrov), v Sloveniji pa je dva tisoč evrov cenejši od modela Y. Cena sicer ni povsem primerljiva, saj pri modelu Y ni mogoče kaj dosti več doplačati, pri scenicu pa seznam dodatne opreme nudi še nekaj pomembnejših možnosti.

Tesla model Y RWD LR
Avtomoto Mokre sanje za taksiste? Vozimo teslo, ki zmore 500 kilometrov. #foto

Realni doseg tesle model Y je lahko 500 kilometrov. | Foto: Gregor Pavšič Realni doseg tesle model Y je lahko 500 kilometrov. Foto: Gregor Pavšič Nizka poraba in stabilna krivulja hitrega polnjenja

Kot smo že večkrat poudarili, pri praktični uporabi avtomobila največ pomenita nizka poraba in dobra krivulja polnjenja. Scenica bomo pri obeh dejavnikih lahko preizkusili jeseni, ko bo avtomobil pripeljal na naše ceste. Prav pri hitrem polnjenju, taka je bila vsaj izkušnja z meganom, je imel Renault največ (kar precej resnih) težav.

Tesla električnim tekmecem daje izziv pri porabi - na zadnjem testu modela Y (večja baterija, pogon zadaj) je bila poraba pod 16 kWh na sto kilometrov. | Foto: Gregor Pavšič Tesla električnim tekmecem daje izziv pri porabi - na zadnjem testu modela Y (večja baterija, pogon zadaj) je bila poraba pod 16 kWh na sto kilometrov. Foto: Gregor Pavšič Scenic ima serijsko polnjenje DC omejeno na dokaj skromnih 130 kilovatov, kar je enako kot pri meganu. Z doplačilom dva tisoč evrov dobi voznik moč polnjenja do 150 kilovatov. Pomembna pa bo krivulja polnjenja, torej zmožnost držanja visoke moči vsaj do 60 ali prek 70 odstotkov napolnjenosti baterije.

Primer: ob zadnjem testu električnega peugeota 3008 med Ljubljano in Budimpešto je moč polnjenja občutno (pod sto kilovatov) padla že pri 60 odstotkih napolnjenosti baterije. Pri vsakodnevni uporabi takih avtomobilov to sicer nima bistvene vloge, še posebej ob nočnem polnjenju na domači vtičnici, zato pa podaljša polnjenje na daljših poteh.

Med letošnjimi električnimi avtomobili sta z enakomerno krivuljo polnjenja izstopala nissan ariya in MG 4, Teslini avtomobili na tem področju ne spadajo med najboljše.  

Renault Scenic
Avtomoto Zadetek v polno? Navzven SUV, znotraj kot enoprostorec. #foto

Renault bo scenica pripeljal jeseni, izhodiščna cena pri manjši bateriji bo 43 tisoč evrov. Večja baterija ceno poviša za štiri tisočake. Tudi z nekaj dodatne opreme bo torej scenic lahko na voljo za okrog 50 tisočakov. | Foto: Gregor Pavšič Renault bo scenica pripeljal jeseni, izhodiščna cena pri manjši bateriji bo 43 tisoč evrov. Večja baterija ceno poviša za štiri tisočake. Tudi z nekaj dodatne opreme bo torej scenic lahko na voljo za okrog 50 tisočakov. Foto: Gregor Pavšič

Zeekr bo z modelom 007 pripeljal svojo novo generacijo baterij LFP. | Foto: Zeekr Zeekr bo z modelom 007 pripeljal svojo novo generacijo baterij LFP. Foto: Zeekr

Kitajski Zeekr napoveduje najhitrejše polnjenje

Kitajska znamka Zeekr, ki sodi pod streho koncerna Geely in je tako sorodstveno povezana tudi z Volvom, je pred dnevi napovedala novo generacijo svoje baterije tipa LFP. Od deset do 80 odstotkov jo bo mogoče napolniti v desetih minutah in pol, trdijo Kitajci. Tako zmogljivo polnjenje so sicer tudi v praksi že pokazali, a le na njihovih 800-voltnih polnilnicah.

To baterijo bodo prvič vgradili v svojo limuzino 007, in to že prihodnje leto. Baterija LFP je bolje odporna proti degradaciji in toplotnim pobegom. V prvi generaciji so jo Kitajci med testiranjem izpostavili temperaturi tisoč stopinj Celzija in jo nato vstavili nazaj v avtomobil. Baterije LFP so pri evropskih proizvajalcih še zelo redke. Tudi omenjeni Renault, tako so nam vsaj povedali inženirji ob mednarodni predstavitvi scenica, baterij LFP za zdaj še ne načrtujejo.

Baterija hyundaia ioniqa 6 se od 20 do 80 odstotkov lahko napolni v 16 minutah.  | Foto: Gregor Pavšič Baterija hyundaia ioniqa 6 se od 20 do 80 odstotkov lahko napolni v 16 minutah. Foto: Gregor Pavšič Realnost v Sloveniji: najboljši od 20 do 80 odstotkov v 16 minutah

Toda ker 800-voltnih polnilnic ob evropskih cestah še nimamo, so polnilni časi v praksi vendarle drugačni. Zeekrov rekord je sicer impresiven, toda tudi v Evropi lahko polnjenje traja le nekaj minut več. Od 20 do 80 odstotkov smo letos že dva avtomobila napolnili v le 16 minutah. To sta bila porsche taycan in hyundai ioniq 6, pri taycanu smo prvič presegli tudi moč polnjenja 300 kilovatov. Oba avtomobila tako dobro izkoristita 800-voltno zasnovo.

Hyundai ioniq 6
Avtomoto Hyundai ioniq 6 – korejski avtomobil, ki je postal prava lekcija za Evropo #foto

Primeri krivulje polnjenja pri nekaterih testnih električnih avtomobilih v zadnjem letu:

polnjenje električni avtomobili | Foto: