Petek, 3. 6. 2016, 5.00
7 let, 1 mesec
Audi je do zdaj prodal 330 tisoč modelov A5, od tega četrtino S5 oziroma RS5
Novi audi A5: drzen nemec, ki želi postati ikona
Druga generacija audija A5 je postala oblikovno še bolj dinamično naravnana, v notranjosti pa napolnjena z vsemi pomembnejšimi tehnologijami, ki jih danes v Ingolstadtu premorejo. A5 bo imel tudi vgrajeno kartico SIM, športni S5 pa je dobil novi trilitrski šestvaljni motor.
Novi A5 v Ingolstadtu ni bil edina zvezda večera
To je druga generacija Audijevega modela A5, ki ga na cestah poznamo od leta 2007 in je od takrat prepričal 320 tisoč kupcev, a dejansko za nadaljevanje veliko daljše tradicije Audijevih kupejev. Vsak med njimi je bil nekaj posebnega in kot se za kupeja spodobi, so vsak v svojem času kazali na napredno avtomobilsko razmišljanje, poudarjanje avtomobilskih čustev, športnosti in energije. Zato Audi včeraj zvečer v Ingolstadt ni pripeljal le novega audija A5 in športne različice S5, temveč tudi številne njune predhodnike.
Gosti novega A5 v Ingolstadtu. Prednje je zapeljal tudi stari A5 v dirkaški različici za nemško serijo DTM.
Največ novosti pri sprednjem delu, celoten avtomobil poudarja športnost
Novi A5 se na prvi pogled bistveno ni spremenil. Ostal je tipični atlet, ki privablja z dolgim sprednjim delom, dolgo medosno razdaljo in kratkimi previsi. Dobil je opazno bolj oster sprednji del z masko motorja, ki je zdaj nižja in širša, in resnično mamljive žaromete LED.
Eden oblikovalskih vrhuncev avtomobila, za katerega je skrbel Audijev prvi zunanji oblikovalec Andreas Mindt, je tudi izbočen del na obeh stranicah vozila. Pri Audiju ne skrivajo ambicij, da bi novega A5 postavili ob bok nekaterim luksuznim avtomobilom.
Osnova novega A5 je sicer platforma MLB, ki jo je Audi že uporabil tudi pri novi generaciji modela A4.
Oblikovalci pri Audiju si želijo, da bi druga generacija pri A5 poskrbela za status ikone.
Zmogljivejši in varčnejši motorji, novost je bencinski trilitrski šestvaljnik z 260 kilovati
Audija A5 bo poganjalo pet različnih motorjev, med temi sta dva bencinska TFSI in trije dizelski motorji TDI. Moč znaša od 140 do 210 kilovatov. Po zagotovilih Audija so postali motorji v povprečju za 17 odstotkov zmogljivejši in 22 odstotkov varčnejši.
Osnovna motorja sta štirivaljna dvolitrska bencinska oziroma dizelska motorja, na dizelski strani vrh ponudbe predstavlja trilitrski šestvaljni motor v dveh zmogljivostnih različicah (215 ali 268 "konjev"), novost pa Audijev trilitrski motor TFSI s šestimi valji. Ta motor zmore 260 kilovatov (354 "konjev") in 500 njutonmetrov navora. Motor bo namenjen športni različici S5. Pri Audiju razkrivajo, da je lani kar četrtina kupcev A5 naročila športni različici S oziroma RS.
V notranjosti je poudarek na povezljivosti in ustrezni podpori mobilnim napravam. Manjka ne niti Audijev virtualni kokpit, ki je seveda doplačljiv.
A5 s stalno vgrajeno kartico SIM za mobilni internet
V notranjosti je novi A5 prilagojen trendom povezljivosti in velikih digitalnih zaslonov, kar poznamo že iz nekaj zadnjih novih audijev. Tudi A5 ima tako virtualni kokpit, ki ga sestavljata 12,3-palčni zaslon na armaturni plošči (resolucija 1440 x 540 pikslov) in dodatni 8,3-palčni zaslon na sredinski konzoli. Novost je vgrajena kartica SIM, ki je ves čas v avtomobilu in omogoča povezljivost z mobilnim internetom prek tehnologije LTE. Audi kupcem zagotavlja brezplačno povezljivost z internetom za prva tri leta lastništva v večini evropskih držav. Nepogrešljivo je kajpak tudi zrcaljenje aplikacij s pametnih telefonov (Car Play, Android Auto).
Na ceste bo zapeljal v jesenskih mesecih
Audi bo novega A5 v Evropi začel prodajati letos jeseni. Za vse zgoraj naštete elemente bo treba pogledati na seznam dodatne opreme, saj serijski A5 nima žarometov LED, niti zadnjih luči v tej tehnologiji. Serijski digitalni zaslon je velik sedem palcev, na seznamu serijske opreme pa sta multimedijski sistem MMI in izbira različnih slogov vožnje.
Cene za zdaj še niso znane. Stari A5 coupe je v Sloveniji stal od 42 tisoč evrov naprej.