Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
2. 10. 2012,
12.30

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 2. 10. 2012, 12.30

9 let, 1 mesec

Najboljši jesenski plodovi za zdravje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Jesenskih plodovi, jabolko, grozdje, koruza, kostanj, niso samo lepi za oko, temveč so pravo bogastvo fitokemikalij.

Pojem fitokemikalije obsega na stotine biološko aktivnih, nehranilnih kemikalij, ki jih najdemo v rastlinah. Mnoge izmed njih pozitivno delujejo na zdravje, nekatere pa nimajo nobenega znanega učinka. Kljub temu imamo, ko govorimo o fitokemikalijah, praviloma v mislih snovi v rastlinah, ki ugodno vplivajo na zdravje.

Sadje in zelenjava ter polnozrnate žitarice vsebujejo na stotine antioksidantov – vitaminov in fitokemikalij –, ki se pogosto med sabo dopolnjujejo. Zato je treba izbirati različno sadje in zelenjavo.

KOSTANJ Kostanj so jedli že v prazgodovini v Sredozemlju in Aziji. Sprva so ga gojili na Kitajskem, Japonskem, v Italiji in Španiji. Poznamo več različnih vrst kostanja. Od drugih oreščkov se razlikuje po nižji vrednosti maščob in višjem odstotku škroba.

Ima posebno teksturo in sladek, nežen okus. Po hranilni sestavi je podoben rjavem rižu in je odličen vir mineralov. Beljakovin ne vsebuje veliko, a ker je zelo škrobnato živilo, lahko iz njega naredimo moko. Kostanjeva moka je primerna za pripravo peciva in kruha. Kostanj je edini orešček, ki vsebuje vitamin C, je odličen vir vitamina B6, kalija ter folne kisline.

GROZDJE Grozdje se pojavlja že v grški in rimski mitologiji, s poudarkom na opojnih lastnostih vinske trte. Vsebuje veliko flavonoidov, ki so nosilci barve tega sadja in so odgovorni za številne ugodne učinke na zdravje ljudi, zlasti na srčno-žilni sistem. Pomemben mineral, ki ga najdemo v grozdju, je bor, njegova zadostna količina pa je pomembna za ohranjanje zdravih kosti.

JABOLKA Zrela dišeča jabolka so znak, da je jesen pred vrati. Jablana izvira iz vzhodne Evrope in jugovzhodne Azije, od koder se je razširila po vsem svetu, zdaj pa je na trgu že več kot 7000 vrst.

Stari pregovor "Jabolko na dan prežene zdravnika stran" ni le del folklore. Po najnovejših študijah je jabolko zelo zdravo živilo, ki vsebuje dragocene snovi: vlaknine, flavonoide, vitamine in sadni sladkor – fruktozo. Flavonoidi v človekovem telesu učinkujejo kot antioksidanti, to pomeni, da razgrajujejo nevarne proste radikale in ugodno vplivajo na zdravje.

Eno srednje veliko jabolko vsebuje tri grame vlaknin, kar je več kot deset odstotkov priporočenega dnevnega vnosa. Največ koristnih sestavin je v lupini, zato priporočajo uživanje ekološko pridelanih jabolk, katerih lupina ne vsebuje pesticidov. Uživanje jabolk pomaga zniževati visoko raven holesterola, je dobro za razstrupljanje, ščiti pred malignimi boleznimi in izboljšuje prebavo.

KORUZA Koruza je hranljivo dragoceno živilo. Sveža in sladka koruza vsebuje veliko ogljikovih hidratov, ima malo maščob in je zato vir hitro razpoložljive energije. Koruza je dober vir tiamina (vitamin B1), je dober vir številnih drugih vitaminov in mineralov, vključno z vitaminom B5, folno kislino, niacinom, vitaminom C, fosforjem, kalijem in magnezijem. Bogastvo prehranskih vlaknin v koruzi jo dela še posebej dragoceno.

OREHI Orehi imajo veliko količino maščob in so energetska bomba. Treba pa je poudariti, da so maščobe, ki jih vsebujejo oreščki, predvsem nenasičene, zato so zaželene v današnji prehrani. Zahodna modna dieta ni upoštevala prispevka teh dragocenih maščob. Domneva se, da je ta obrat v prehrani povzročil večjo pojavnost bolezni srca in ožilja.

Nešteto raziskav je pokazalo, da orehi ščitijo srce in ožilje, zmanjšujejo nevarnost srčnih napadov, preprečujejo visok krvni tlak in znižujejo raven slabega holesterola.

Ne spreglejte