Torek, 2. 10. 2012, 12.30
9 let, 1 mesec
Najboljši jesenski plodovi za zdravje

Pojem fitokemikalije obsega na stotine biološko aktivnih, nehranilnih kemikalij, ki jih najdemo v rastlinah. Mnoge izmed njih pozitivno delujejo na zdravje, nekatere pa nimajo nobenega znanega učinka. Kljub temu imamo, ko govorimo o fitokemikalijah, praviloma v mislih snovi v rastlinah, ki ugodno vplivajo na zdravje.
Sadje in zelenjava ter polnozrnate žitarice vsebujejo na stotine antioksidantov – vitaminov in fitokemikalij –, ki se pogosto med sabo dopolnjujejo. Zato je treba izbirati različno sadje in zelenjavo.
Ima posebno teksturo in sladek, nežen okus. Po hranilni sestavi je podoben rjavem rižu in je odličen vir mineralov. Beljakovin ne vsebuje veliko, a ker je zelo škrobnato živilo, lahko iz njega naredimo moko. Kostanjeva moka je primerna za pripravo peciva in kruha. Kostanj je edini orešček, ki vsebuje vitamin C, je odličen vir vitamina B6, kalija ter folne kisline.
Stari pregovor "Jabolko na dan prežene zdravnika stran" ni le del folklore. Po najnovejših študijah je jabolko zelo zdravo živilo, ki vsebuje dragocene snovi: vlaknine, flavonoide, vitamine in sadni sladkor – fruktozo. Flavonoidi v človekovem telesu učinkujejo kot antioksidanti, to pomeni, da razgrajujejo nevarne proste radikale in ugodno vplivajo na zdravje.
Eno srednje veliko jabolko vsebuje tri grame vlaknin, kar je več kot deset odstotkov priporočenega dnevnega vnosa. Največ koristnih sestavin je v lupini, zato priporočajo uživanje ekološko pridelanih jabolk, katerih lupina ne vsebuje pesticidov. Uživanje jabolk pomaga zniževati visoko raven holesterola, je dobro za razstrupljanje, ščiti pred malignimi boleznimi in izboljšuje prebavo.
Nešteto raziskav je pokazalo, da orehi ščitijo srce in ožilje, zmanjšujejo nevarnost srčnih napadov, preprečujejo visok krvni tlak in znižujejo raven slabega holesterola.