Petek, 24. 1. 2014, 9.18
1 mesec
Bo stetoskop kmalu postal le še del zgodovine?
Omenjena naprava bo lahko težave s srcem in pljuči ter preostale zaznala bolj natančno kot tradicionalni skoraj 200 let stari stetoskop. "Z ultrazvočnimi napravami ne bomo gledali le srca, ampak vse organe v telesu," je dejal dr. Jagat Narula, profesor kardiologije na Mount Sinai School of Medicine in eden od avtorjev uvodnika v reviji Global Heart. Po njegovih besedah bo možnost boljšega vpogleda v telo pomenila tudi boljšo diagnostiko in zdravnikom pomagala odkriti nepravilnosti, ki jih je treba dopolniti z drugimi testi.
Pravzaprav nove naprave po prepričanju omenjenega zdravnika ne bodo le nadomestile stetoskopa, saj so ga zdravniki, vključno z Renéjem Laennecem, francoskim zdravnikom, ki je izumil stetoskop leta 1816, uporabljal kot pripomoček, ki jim je omogočil "prisluškovanje" dogajanjem v prsnem košu. Nova ultrazvočna naprava pa bo dejansko omogočila vpogled v telo.
Kot pravi Narula, jih današnji študentje medicine že redno uporabljajo, saj jih o tem učijo že v prvem letniku medicinske fakultete.