Torek,
29. 1. 2013,
10.02

Osveženo pred

3 leta, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

zdrava prehrana žitarice

Torek, 29. 1. 2013, 10.02

3 leta, 2 meseca

Ajda, princesa med žitaricami

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Če pira velja za kraljico med žitaricami, ki jih uvrščamo med zdravo prehrano, ji takoj za petami, kot pomembno alternativno živilo, sledi ajda. Z več koristnimi učinki.

Zdravilna ajda Seme ajde vsebuje veliko kakovostnih beljakovin. Ti naj bi imele koristen učinek na nekatere kronične bolezni, kot so diabetes, hipertenzija, hiperholesterolemija ter bolezni srca in ožilja. Žitarica pa je primerna tudi za ljudi s celiakijo.

Ajdova zrna imajo učinek tudi pri nižanju holesterola v krvi, ohranjajo močne in fleksibilne žile, zmanjšujejo krvni pritisk in so lahko prebavljiva. Ajda je bogat vir ogljikovih hidratov in mineralnih snovi, zaradi svojih lastnosti deluje pomirjujoče in zdravilno na jetra, žolč, slinavko in želodec.

Znani so tudi koristni učinki pri težavah s krčnimi žilami, proti nastanku endemov, oteklin in pri slabi občutljivosti rok in nog.

Uporaba Pri ajdi uporabljamo predvsem njena semena, z luščenjem teh naredimo ajdovo kašo, z njihovim mletjem pa moko, ki se uporablja za palačinke, kruh, testenine, žgance in podobno. Surova ajda je strupena.

Iz posušenih cvetočih rastlin si lahko pripravimo čaj. Ajdove luščine pa so lahko tudi polnilo za vzglavnike, ki vam bodo zagotovili kakovosten spanec.