Torek,
5. 1. 2016,
14.15

Osveženo pred

9 mesecev, 2 tedna

Siol.net

Natisni članek

Natisni članek

advertorial dobrodelnost Ustvarimo boljši svet Lidl Slovenija

Torek, 5. 1. 2016, 14.15

9 mesecev, 2 tedna

V dobrem letu pomagali že 13 družinam z otroki s posebnimi potrebami

Siol.net

Družinam, ki imajo otroke s posebnimi potrebami in jih je sistem pahnil v finančno stisko, pomaga tudi društvo MAUS iz Maribora, ki je v dobrem letu dni pomagalo že 13 takšnim družinam.

Da imajo umetniki dobro razvit čut do sočloveka, dokazuje mariborsko društvo MAUS (Mariborski ustvarjalni sejem), ki pomaga ljudem v finančni stiski. Umetniški zanesenjaki in literarni ustvarjalci so ga ustanovili pred dvema letoma z namenom spodbujanja ustvarjalnosti in humanitarnosti. Vsako prvo soboto v mesecu se tako že dve leti na Grajskem trgu združujejo in predstavljajo ustvarjalci unikatnih izdelkov in rokodelci.

Člani društva MAUS, ki so dejavni tudi na literarnem področju, pa imajo tudi humanitarno poslanstvo. Novembra 2014 so se namreč odločili, da je treba posameznikom in družinam, ki jih je sistem pahnil v revščino, pomagati prebroditi krizo. Še posebej jih skrbijo družine z otroki s posebnimi potrebami. Za humanitarno delo društva MAUS skrbi šest prostovoljcev in tako so od novembra 2014 pomagali trinajstim družinam, ki imajo otroke s posebnimi potrebami.

Društvo MAUS je lani plačalo tri operacije v tujini in številne terapije. | Foto: Društvo MAUS je lani plačalo tri operacije v tujini in številne terapije.

Zanje zbirajo donacije in prispevke vsakokrat po mesec dni ali več. "Lani smo plačali tri operacije v tujini in neznansko število terapij. Pomagali smo pri nakupu avtomobila za posebne namene z donacijo 10 tisoč evrov. Finančno smo pomagali otrokom Temnik, ki so v tragediji izgubili mamico, plačali letalske karte in nastanitev Strazbergerjevim, katerih dvojčka Anže in Enej sta bila nedavno operirana v ZDA. Nekaterim družinam priskočimo na pomoč večkrat. V manjših akcijah pa nakupimo hrano, plačamo položnice itd. Samo decembra smo pomagali kupiti invalidski skuter, saj morajo invalidi plačati polovico zneska za vozičke in skuterje. Donacijo sta dobili tudi invalidna 40-letnica, ki je zaradi sladkorne bolezni ostala brez obeh nog, in družina iz Maribora za plačilo položnic, sicer bi jih deložirali. Trenutno pomagamo Reneju Krhetu in hkrati začenjamo zbirati donacije za Jakoba Mravljaka iz Pameč," je številne donatorske akcije nanizala Nataša Švikart Žumer, ki vodi humanitarno društvo MAUS.

Pri petih letih zbolel in preživel, kljub slabi napovedi

17-letni Rene Krhe, ki po bolezni potrebuje intenzivne terapije, poseben računalnik in prilagojeno vozilo. | Foto: 17-letni Rene Krhe, ki po bolezni potrebuje intenzivne terapije, poseben računalnik in prilagojeno vozilo. 17-letni Rene Krhe je za encefalitisom – edemom možganov iz neznanega vzroka zbolel pri petih letih in padel v komo. Staršem so takrat napovedali, da ne bo preživel. Po encefalitisu je odpovedalo celotno telo in je ostal nepokreten.

Zdaj sicer ni povsem nepokreten, vendar se mora vsega učiti znova. Izgubil je celotno motoriko in govor. Po dolgih letih boja, operacij, celostne obravnave, fizioterapijah, logopedskih obravnavah, delovnih terapijah, plavanja in jahanja je stanje veliko boljše, je pa še vedno otrok s težko gibalno oviranostjo in težjo mentalno motnjo.

"Družina je vztrajna, mama je prava borka. Čeprav se jim je življenje obrnilo na glavo, so našli vse mogoče načine vključitve Reneja v socialno okolje – v šoli, društvu Sonček in društvu Namesto pike vejica, kjer se lahko druži z vrstniki in sebi enakimi.

Rene je kot vsak drug najstnik, obožuje Justina Bieberja, rad hodi v kino s prijatelji in rad sedi za računalnikom. Vendar za vzdrževanje stalne kondicije nujno potrebuje redne terapije," je še poudarila sogovornica.

Zbrali za operacijo, terapije in računalnik

Tudi akcija za Reneja poteka z zbiranjem prostovoljnih prispevkov. Do zdaj so že zbrali za plačilo operacije v Srbiji in intenzivne terapije v Pesnici ter mu kupili računalnik za logopedske vaje, saj bo tako lahko delal tudi doma, ne samo na terapijah. "Še vedno zbiramo za drugi sklop terapij v aprilu," je povedala predsednica društva. Dvotedenski sklop terapij, ki so za Reneja samoplačniške in jih bo potreboval stalno, namreč stane 1.800 evrov.

Pozivov k pomoči za tovrstne terapije pa je vedno več, saj se starši vedno bolj zavedajo, kako nujne so terapije za napredek otrok z gibalnimi in drugimi ovirami. Žal Renejevi starši niso dovolj dobro preskrbljeni, da bi stroške lahko pokrivali sami. Družina bo potrebovala tudi avto za posebne namene, z invalidsko klančino, ki je zanje predraga.

Sklop intenzivnih terapij, ki trajajo dva tedna, stane 1.800 evrov. | Foto: Sklop intenzivnih terapij, ki trajajo dva tedna, stane 1.800 evrov.

Lidl Slovenija je v okviru svoje trajnostne pobude Ustvarimo boljši svet namenil donacijska sredstva pomoč Reneju, ki mu lahko tudi vi pomagate s prostovoljnimi prispevki na račun Društva MAUS:

IBAN SI56 6100 0000 7087 846 (Delavska hranilnica, d.d., Ljubljana)
Koda namena: CHAR
Namen nakazila: za Reneta

Prošenj za več kot pol leta vnaprej

Prostovoljne prispevke zbirajo v nabiralnih skrinjicah na stojnicah v trgovinah ali na javnih površinah z neposrednim nagovarjanjem mimoidočih. Potrudijo se, da so akcije javne, da o njih poroča vsaj en medij. Le tako so ljudje z akcijo seznanjeni in se zraven priključijo še druge skupine in društva za pomoč.

"Prošenj imamo za več kot pol leta vnaprej. Čas, v katerem smo, je grd in nečloveški. Ena tretjina Slovencev je pod pragom preživetja – stradajo. Koliko ljudi je dejansko ubil obup, ne vemo. Akcija je nujna, pa ne s kamni v rokah, ampak kot konkretna pomoč sočloveku. Nujna je solidarnost in zavest o tem, da si mnogi niso sami izbrali stiske. Zavedam se, da sistema ne bom spremenila, lahko pa po svojih najboljših zmožnostih pomagam ljudem. Če rešimo vsaj eno družino, smo zmagali. Dejstvo pa je, da najbolj pomagajo tisti, ki sami nimajo, a imajo več empatije od tistih, ki imajo in bi lahko bolj pomagali. S prispevki, ki smo jih do zdaj zbrali, lahko zagotovim, da smo Slovenci solidaren narod," je še povedala Nataša Švikart Žumer.

 Podpornik rubrike Ustvarimo boljši svet je podjetje Lidl Slovenija.