Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Deja Crnović

Torek,
23. 8. 2011,
13.56

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 23. 8. 2011, 13.56

9 let, 2 meseca

TOP 10 najdražjih slik

Deja Crnović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Pogledali smo, katere so najdražje prodane slike vseh časov. Cene so v ameriških dolarjih upoštevajoč inflacijo, navedena pa je najvišja cena, ki jo je posamezna slika dosegla.

1. Jackson Pollock – No. 5, 1948 (156,8 milijona) Prvi kupec slike je bil založniški mogotec Samuel Irving Newhouse mlajši, slika pa je, preden jo je prodal ustanovitelju založbe Geffen Records, visela v newyorški MoMI. Po neuradnih podatkih naj bi jo David Geffen leta 2006 prodal finančniku Davidu Martinezu, čigar podjetje se ukvarja s kupovanjem dolga držav tretjega sveta. Martinezovi odvetniki sicer zanikajo nakup, Geffen pa naj bi sliko prodal zato, da bi takrat zbral dovolj sredstev za prevzem Los Angeles Times.

2. Willem de Kooning – Ženska III (154 milijonov) Do leta 1994 je bila de Kooningova slika del zbirke teheranskega muzeja sodobne umetnosti, vendar je po revoluciji leta 1979 zaradi strogih vladnih določil o umetnosti niso smeli razstavljati. Leta 1994 jo je kupil že omenjeni milijarder David Geffen, ki pa jo je novembra leta 2006, tako kot Pollocka, prodal naprej, in sicer finančniku Stevenu A. Cohenu.

3. Gustav Klimt – Portret Adele Bloch-Bauer I (150,2 milijona) Klimtov portret je pred prodajo Ronaldu Lauderju leta 2006, zbiratelju in po Forbesovi lestvici enemu najbogatejših Zemljanov, preživel marsikaj. Adele Bloch-Bauer je namreč v svoji oporoki zapisala, da svoj portret po smrti zapušča avstrijski narodni galeriji, stvar pa se je zapletla po prihodu nacistov, ki so sliko zaplenili. Po sodnih bitkah so sliko vrnili potomcem portretiranke, nato pa so jo ti prodali ameriškemu zbiratelju.

4. Vincent van Gogh – Portret Dr. Gacheta (144,1 milijona) Portret zdravnika, ki je skrbel za Van Gogha v zadnjih mesecih njegovega življenja, je eno od bolj znanih van Goghovih del. Tudi to delo so med vojno zaplenili nacisti, Göring pa jo je prodal zbiratelju v Amsterdamu, ta pa naprej zbiratelju Sigfriedu Kramarskemu, ki jo je odnesel v ZDA. Sliko so leta 1990 na dražbi v New Yorku prodali za takrat rekordnih 82,5 milijona dolarjev, kupil pa jo je častni direktor japonske tovarne papirja, Ryoei Saito.

5. Pierre-Auguste Renoir – Ples pri Le moulin de la Galette (136,4 milijonov) Do leta 1990 je bila slika v lasti Johna Haya Whitneyja, nekdanjega ameriškega ambasadorja v Veliki Britaniji in izdajatelja New York Herald Tribune. Sliko je na dražbi tako kot Van Goghovo portret zdravnika kupil Ryoei Saito. Ta je leta 1991 razburil javnost z izjavo, da bo dal obe sliki po svoji smrti upepeliti skupaj z njim. "K sreči" se je njegovo podjetje znašlo v finančnih težavah in renoirja naj bi prodali neznanemu švicarskemu zbiratelju.

6. Pablo Picasso – Fant s pipo (124,3 milijonov) Tudi Fant s pipo je bil nekoč v lasti Johna Haya Whitneyja, ki jo je leta 1950 kupil za 30.000 dolarjev. Leta 2004 jo je na dražbi prodal za 104,17 milijona dolarjev, po neuradnih podatkih pa naj bi jo kupil Guido Barilla, lastnik družbe Barilla, ki slovi predvsem po svojih testeninah. Številni so takrat prodajo komentirali z zadržki, saj naj bi bila cena precej višja od dejanske zgodovinske vrednosti slike.

7. Pablo Picasso – Akt, zeleni listi in prsi (110,2 milijona) Slika Pabla Picassa je bila skoraj šest desetletij v lasti Francesa Brodyja, sidneyjskega zbiratelja in gonilne sile losangeleške umetniške scene. Ko je Brody leta 2009 umrl, je Sotheby's sliko pol leta pozneje prodal za rekordnih 104,3 milijona dolarjev, kar je najvišji znesek, kadarkoli plačan za sliko na dražbi, če ne upoštevamo inflacije. Neznani kupec sliko trenutno razstavlja v londonskem Tate Modern.

8. Vincent van Gogh – Portret Josepha Roulina (107 milijonov skozi menjavo) Za portret enega od članov družine Roulin so zbiratelji in newyorška MoMA naredili zanimivo menjavo. Sliko so dobili v zameno za sedem del, ki naj bi bila skupaj vredno toliko kot van Gogh. Med njimi so bila tudi dela Moneta, Renoirja, Kandinskega in Picassa, ki naj bi jih razstavljali bolj redko, muzeju pa so jih podarili različni zbiratelji, od nekdanjega ameriškega predsednika Nelsona A. Rockefellerja do članov ugledne družine Vanderbilt. Lastniki in potomci so se strinjali, da dela prodajo; nekatera so tako končala na dražbi, izkupiček pa so s preostalimi deli predali neznanemu lastniku van Gogha.

9. Pablo Picasso – Dora Maar z mačko (106,1 milijona) Sliko, ki je bila naslikana leta 1941, sta že v 40. letih kupila zbiratelja Leigh in Mary Block iz Chicaga, ki pa sta jo leta 1963 prodala in do novega stoletja slika ni bila na ogled. Leta 2006, ko je bila v lasti družine Gidwitz, zagretih antikomunistov iz Chicaga, so jo prodali na dražbi anonimnemu ruskemu kupcu za približno 95 milijonov dolarjev.

10. Vincent van Gogh – Perunike (106,1 milijonov) Prvi lastnik slike je bil umetnostni kritik Octave Mirbeau, ki je bil eden od prvih van Goghovih podpornikov. Zanjo je plačal 300 frankov. Ko so jo prodali leta 1987, je bila dve leti in pol najdražja slika na svetu, vendar avstralski poslovnež Alan Bond, ki jo je na dražbi kupil za 54 milijonov dolarjev, ni imel dovolj denarja, da bi jo tudi plačal. Sliko so leta 1990 znova prodali losangeleškem Paul Getty Museum.

Ne spreglejte