Torek, 17. 12. 2013, 12.33
8 let, 9 mesecev
Top 10 filmskih zmajev
![](/media/img/b1/a7/a031558b79ec7a26d59d.jpeg)
10. Petov zmaj (Pete's Dragon) – 1977
V šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je studio Walta Disneyja ustvaril kar nekaj filmskih muzikalov, v katerih je združil animacijske elemente z resničnostjo. Poleg filmov Mary Poppins in Bedknobs and Broomsticks je tu še Pete's Dragon, zgodba o prijateljstvu med dečkom in njegovim prikupnim večkrat nevidnim (animiranim) zmajem Elliotom. V filmu so nastopili Mickey Rooney, Shelley Winters in mladi Sean Marshall v naslovni vlogi Peta. Nekoliko pretežkemu zelenemu zmaju z rožnatimi lasmi, ki velikokrat povzroči ogromno škodo, je glas posodil komik Charlie Callas. Elliot obožuje jabolka in je zelo navezan na svojega človeškega prijatelja ter ga čuva pred zlobno družino, ki je Peta posvojila.
9. Trnuljčica (Sleeping Beauty) – 1959
Še ena nepozabna Disneyjeva leteča kreatura iz animirane mojstrovine Trnuljčice. Resda se črnokožni zmaj pojavi šele na koncu filma, a njegova vloga nikakor ni majhna. Preobrazba zlobne vile Maleficent (osladen, a ledeno zveneč glas ji je posodila igralka Eleanor Audley) v nekaj nadstropij veliko pošast še danes velja za enega najbolj srhljivih in prepričljivih animiranih prizorov. Zanimivo bo videti, ali bo studio maja prihodnje leto, ko bo premiera fantazijskega filma Maleficent, v katerem so vlogo zlobne vile zaupali Angelini Jolie, ikonografski prizor metamorfoze iz animiranega filma uporabil tudi v tem primeru.
8. Nedokončana zgodba (Neverending Story) – 1984
V izjemnem fantazijskem delu nemškega pisca Michaela Endeja mrgoli različnih bajeslovnih bitij, a nobeno ni tako prijazno in srčno kot srečni zmaj Falkor (v nemškem jeziku Fuchur). Gre za podolgovato leteče bitje bleščeče beline z nežno rožnatimi luskami in kot rubini rdečimi očmi, ki v deželi Fantaziji vojščaku Atreyuu pomaga iskati zdravilo za umirajočo vladarico omenjene dežele, ki prebiva v Slonokoščenem stolpu. Pravzaprav je, še posebej oblika njegove glave, precej podoben psu. Za razliko od svojih preostalih filmskih sorodnikov Falkor nima nobene posebne moči, niti magije. Bruha ogenj, ki je modrikaste barve, in edino, kar ga loči od preostalih zmajev, je, da ima neverjetno srečo v vsem, česar se loti. Glas v filmu, prvem (in samo tem) od treh, mu je posodil igralec Alan Oppenheimer.
7. Kako izuriti svojega zmaja (How to Train Your Dragon) – 2010
Po ogledu tega filma, še danes verjetno najboljšega animiranega izdelka studia Dreamworks Animation, bo vsak otrok (in odrasel, ki je otrok po srcu) zmaja želel za hišnega ljubljenčka. V filmu, posnetem po knjižni predlogi pisateljice Cresside Cowell, je predstavljenih veliko različnih vrst zmajev in večina od njih ni prijazna ali prisrčna. Toothless (Brezzobi), naslovni zmaj filma, se v tem od preostalih razlikuje, še posebej, ker so ga animirani mojstri oblikovali z bolj umirjenimi, krožnimi, ne tako nazobčanimi linijami, in ker je kljub zverinskosti v njegovem obnašanju nekaj privlačnega. Je eden od zadnjih, če ne celo zadnji predstavnik najredkejše in najinteligentnejše vrste zmajev, poimenovane Nočni bes (Night Fury). Prepoznamo ga po izrazito temni barvi in prodornih rumenih očeh. Je sicer malo manjši, krepkega oprsja in kratkega vratu. Ker ima v primerjavi s telesom največja krila, leti više, hitreje in dlje kot katerikoli drugi zmaj, poleg tega pa lahko navpično vzleti. Bruha ognjene želatinaste kepe, ki ob dotiku s tarčo eksplodirajo.
6. Harry Potter in ognjeni kelih (Harry Potter and Goblet of Fire) – 2005
V četrtem delu mega uspešne knjižne serije britanske pisateljice J. K. Rowling se čarovnice in čarovniki pripravljajo na Trišolski turnir, v katerem imajo opravka tudi s srditimi zmaji. Eden od vrhuncev filmske priredbe omenjene knjige je zagotovo igra mačke in miši med Harryjem in grozovitim zasledovalcem, razjarjenim zmajem. Harry se z letečim nebodigatreba sreča tudi v sedmi knjigi, Svetinjah smrti, ko skupaj z Ronom in Hermiono na hrbtu slepega belega zmaja pobegne iz čarovniške banke Gringot.
5. Eragon – 2006
Knjiga ameriškega pisca Christopherja Paolinija in film Stefena Fangmeierja o zmajih in njihovih jezdecih. Eragon, naslovni junak, v gozdu najde modrikasto obarvan kamen, za katerega se izkaže, da je zmajevo jajce. Iz njega se izleže Safira, veličastno modro-vijoličasto krilato bitje, ki se s svojim jezdecem sporazumeva prek miselne povezave. Iz njene obrazne mimike so razvidne misli in čustva. Ustvarili so jo s pomočjo čarobne tehnologije najbolj uveljavljenih hiš za posebne učinke: WETA Digital (trilogija Gospodar prstanov, King Kong) in Industrial Light & Magic (filmi Vojna zvezd, Jurski park). Safiro je navdahnila bogata dediščina zgodb o krilatih bitjih, vendar so tokrat prvič s pomočjo vrhunske računalniške grafike na velikem platnu ta videti kot resnična. Glas Safiri je posodila oskarjevka Rachel Weisz.
4. Zmajevo srce (Dragonheart) – 1996
Za tisti čas izjemna stvaritev računalniške tehnologije. Zmaj Draco (glas mu je posodil škotski igralec Sean Connery) je ena prvih resnično prepričljivih upodobitev teh mitoloških bitij. Za potrebe zmaja, sicer prijazno pošast, ki rada, ko je dobre volje, prepeva in nikoli ne napade prva, so naredili 200 fotografij z različnimi obraznimi kretnjami Conneryja in zmaja poskušali prikazati tako, da bi bil čim bolj podoben igralcu. Ker je bil film v predprodukciji že od leta 1992, so za zmaja najprej najeli podjetje Jima Hensona, očeta Muppetkov. Izdelali so zmajevo glavo v naravni velikosti in v nekoliko manjši izvedbi celoten trup. Ker pa je film naletel na težave in so produkcijo za nekaj časa celo prekinili, je bilo delo Hensonovih lutkarjev zaman. Na koncu so celotnega zmaja izdelali računalniško.
3. Vladavina ognja (Reign of Fire) – 2002
V sodobnem Londonu dvanajstletni Quinn nehote prebudi ogenj bruhajočega zmaja iz njegovega stoletnega spanca. Dvajset let pozneje je zaradi pošasti in njihovih potomcev opustošen skoraj ves svet. Zmaji so izjemno inteligentni in razviti in planeta niso pripravljeni deliti z nikomer ... Režiser Rob Bowman je želel, da so zmaji hudobni, strašni in čim bolj realistični. Pri oblikovanju pošasti so navdih iskali v naravi. Po tleh se zmaji gibljejo kot leopardi z zvokom kobre tik pred napadom, koža je taka kot pri aligatorju, luskinasta, hrbtenica pa je kot pri kači. Zanimivo pri teh zmajih je tudi to, na kakšen način bruhajo ogenj. Zmaji imajo žleze, ki brizgajo različni kemikaliji, in ko se ti dve dotakneta nekaj metrov pred gobcem, se vžgeta.
2. Morilec zmajev (Dragonslayer) – 1981
Za mnoge še danes eden najbolj strašljivih in zlobnih zmajev, kdajkoli upodobljenih na filmskem traku. V filmu, ki sta ga skupaj sproducirala Walt Disney in Paramount Pictures, so za potrebe samice zmaja, poimenovane Vermithrax Pejorative, prvič uporabili posebno animacijsko tehniko, imenovano "go-motion". Pri tej tehniki so dele modela zmaja mehanizirali, njihovo gibanje pa nato računalniško sprogramirali. Končni rezultat je bila bolj tekoča in prepričljiva animacija. Ta tehnika je bila v uporabi več kot desetletje, ko so končno prevlado dobili računalniško oblikovani posebni učinki. Za snemanje so prav tako uporabili več kot 12-metrski hidravlični model zmaja in 16 manjših lutk, s katerimi so posneli prizore zmaja med letom, plazenjem in bruhanjem ognja.
1. Hobit: Smaugova pušča (The Hobbit: The Desolation of Smaug) – 2013
V tem trenutku zagotovo najboljši filmski zmaj. Z izjemno zlobo in bombastičnostjo ga je glasovno v življenje obudil Britanec Benedict Cumberbatch. Zmaj Smaug ima dolgo nazobčano glavo s predirljivimi rumenimi očmi. Ogromen trup prekrivajo skoraj nezlomljive luske v rdečih in zlatih tonih. Cumberbatch je, da bi čim bolj prepričljivo interpretiral leteče zlo, v londonskem živalskem vrtu preučeval zvoke tamkajšnjih plazilcev in britanski akcent zmaja dopolnil z vmesnim nizko zvenečim globokim rjovenjem. Zmaja so oblikovali s pomočjo tehnologije "motion-capture", njegov končni videz pa je mešanica podob klasičnih evropskih in azijskih zmajev.