Ponedeljek, 19. 7. 2021, 13.33
3 leta, 5 mesecev
Detajl v dokumentarcu o Anthonyju Bourdainu, ob katerem so se mnogi zgrozili #video
Slavni kuhar in TV-voditelj, ki je že tri leta mrtev, je v dokumentarnem filmu s pomočjo umetne inteligence znova spregovoril. Ta tehnološki dosežek pa ni navdušil vseh.
V petek je premiero doživel Roadrunner, dokumentarni filmski portret Anthonyja Bourdaina, slavnega kuharskega mojstra, popotnika in TV-voditelja, ki je na videz živel sanjsko življenje, polno potovanj in dobre hrane, dokler si ni leta 2018 vzel življenja.
Avtor dokumentarca je oskarjevec Morgan Neville. Ta je film ustvaril s pomočjo arhivskih posnetkov in tudi najnovejše tehnologije, ki vse od premiere buri duhove. V filmu namreč kot pripovedovalec nastopa Bourdain sam, in medtem ko je večina izjav, ki so jih uporabili, iz arhivskih posnetkov, nekaterih med njimi ni nikoli izrekel, ampak jih je le zapisal.
Kako je to mogoče? Neville je s sodelavci te izjave ustvaril digitalno. "S pomočjo umetne inteligence sem ustvaril njegov glas," je pojasnil v intervjuju za revijo GQ ter dodal, da ni mogoče opaziti razlike med besedami, ki jih je Bourdain dejansko izrekel, in tistimi, ki so jih ustvarili posmrtno.
"Pred tem sem njegovo vdovo in izvršitelja njegove oporoke vprašal, ali se strinjata s tem, in odgovorila sta, da bi se Tonyju to zdelo kul," je Neville zatrdil v intervjuju, "ne nazadnje mu nisem besed polagal v usta, ampak sem jih le poskušal oživiti."
Morgan Neville, avtor spornega dokumentarca o Bourdainu
Medtem pa je Nevillove trditve zanikala Ottavia Busia-Bourdain, Bourdainova nekdanja žena, s katero se je razšel dve leti pred smrtjo. "Zagotovo NISEM rekla, da bi se Tonyju to zdelo kul," se je na Twitterju odzvala na režiserjeve besede in dodala, da je pri nastanku dokumentarca sodelovala le tako, da je Nevillu posredovala nekaj Bourdainovih posnetkov.
I certainly was NOT the one who said Tony would have been cool with that. https://t.co/CypDvc1sBP
— Ottavia (@OttaviaBourdain) July 16, 2021
Nelagodje ob tem, da Bourdain v dokumentarcu "spregovori iz groba", je izrazilo tudi več gledalcev in TV-kritikov, češ da gre za neetično početje, ki se približuje tako imenovani tehnologiji deepfake, ob kateri je ločnica med resničnimi in lažnimi informacijami vse bolj zabrisana.
Tovrstno ponovno oživljanje mrtvih zvezdnikov sicer ni popolna novost - ne nazadnje smo na odru že videli nastop holograma Michaela Jacksona, pred dvema letoma pa je prah dvignila novica, da naj bi neki hollywoodski studio posnel nov film z že dolgo mrtvim Jamesom Deanom, ki bi ga na filmskem platnu poustvarili povsem digitalno.
Oglejte si še:
3