Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
9. 7. 2010,
9.53

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 9. 7. 2010, 9.53

8 let, 9 mesecev

Z vlakcem v podzemlje Pece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Podzemlje Pece ponuja rudarsko dogodivščino v globinah opuščenega rudnika svinca in cinka Mežica, kjer se lahko za kratek čas prelevite v rudarje in morda najdete rudniškega škrata "bergmandelca".

V globinah Pece, kjer je še danes mogoče slišati pritajene zvoke udarcev krampov izgubljenih duhov rudarjev, se čas ni ustavil konec 20. stoletja, ko so rudnik svinca in cinka Mežica zaprli, saj turistični rudnik in muzej nadaljujeta več kot tristoletno tradicijo rudarjenja v Mežiški dolini.

V rudnik med "knape"

Podzemlje Pece je prepredeno z več kot 800 kilometri rovov, peščica od katerih je urejena za radovedneže, ki želijo pokukati v notranjost opuščenega rudnika svinca in cinka Mežica, seveda s čelado in svetilko na glavi ter v rudarskem površniku. Z avtentičnimi lesenimi jamskimi vozički se škripajoče odpeljete po triinpolkilometrskem Glančnikovem rovu do revirja Moring, nato pa vas čaka še kilometer in pol pešačenja po podzemlju, ki daje vtis, kot da so ga marljivi rudarji ravnokar zapustili. Ob poti lahko spoznate skrivnostni svet podzemlja Pece, delo rudarjev, različne načine rudarjenja in rudarsko opremo, ki so jo mežiški "knapi" uporabljali v različnih zgodovinskih obdobjih. Nekaj "rudniških delavcev" lahko celo ujamete med rudarjenjem, in previdno, da kakšnega po nesreči ne zmotite na stranišču.

Opuščeni rudnik v svojih globinah ponuja tudi kolesarsko avanturo v soju naglavnih svetilk, začinjeno z vdolbinami in grbinami železniških pragov, ki so nekdaj služili za odvoz rude.

Rudarska kultura v muzeju Nekaj koščkov v mozaik rudarske kulture dodaja muzej s številnimi zbirkami. Etnološka prikazuje rudarsko stanovanje in bivanjsko kulturo mežiških rudarjev, bogata zbirka rud, mineralov in fosilov priča o neverjetnih podzemnih stvaritvah narave, jamomerska soba predstavlja delo in opremo jamomercev, zbirka fotografij naravoslovnega fotografa Maksa Kunca pa obiskovalcu približa pestrost lokalnega rastlinstva in živalstva manjših dimenzij. Še več skrivnosti podzemlja razkrije dokumentarni film Podzemlje Pece: labirint v goro, ki si ga prav tako lahko ogledate v muzeju.

Ne spreglejte