Sreda,
10. 7. 2019,
19.10

Osveženo pred

4 leta, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,93

2

Natisni članek

Tunizija onesnaženost

Sreda, 10. 7. 2019, 19.10

4 leta, 9 mesecev

Strupene odplake in odpadki uničujejo obalo Tunizije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,93

2

Tunizija plaža | Foto Getty Images

Foto: Getty Images

Tunizijskih plaž in morja, ki jih obliva, ne ogrožajo le plastični in drugi vidni odpadki. Zaradi ogromnih količin industrijskih odplak, ki se zlivajo v morje, so deli tunizijske obale in morje ob njej praktično mrtvi.

Gabes, največje mesto na obali Gabeškega zaliva, velja za tunizijsko "prestolnico raka". Zdravje prebivalcev že desetletja načenja tamkajšnja kemična industrija s svojimi strupenimi odplakami, ki bolj ali manj brez ovir končajo v morju. Kot je poročala francoska tiskovna agencija AFP, tamkajšnja rafinerija fosfatov, ki je v državni lasti, v morje dnevno odplakne 14 tisoč ton strupenih odpadkov.

Zaradi industrijskega onesnaženja sta kopno in morje v neposredni okolici mesta Gabes praktično mrtva, posledice pa čuti ves Gabeški zaliv, ki ga z južne strani zapira priljubljeni letoviški otok Djerba.

Tunizija plaža | Foto: Getty Images Foto: Getty Images

Katastrofalno je tudi stanje Tuniškega zaliva, kjer leži tunizijska prestolnica Tunis. Tamkajšnje pristanišče La Goulette je priljubljena letoviška destinacija Tunizijcev, a kot je razkril britanski časopis Guardian, je morje tudi tam močno onesnaženo. "Tukaj so bile nekoč najboljše plaže," je domačin Lobna Ben Ali Bouazza dejal za Guardian, "otroci smo se tu cele dneve igrali in kopali. Zdaj svoje otroke vozim drugam."

Da je stanje skrb vzbujajoče, opozarjajo tudi ribiči. "Rib skorajda ni več," je eden od njih povedal za Guardian, "tiste, ki jih ujamejo, pa so umazane. Ko jim dvigneš škrge, so v notranjosti povsem črne."

La Goulette | Foto: Reuters Foto: Reuters

In če se drugod po Sredozemlju slišijo predvsem opozorila glede vse večje količine odpadne plastike v morju, je ta v Tuniziji zaradi industrijskega onesnaževanja v drugem planu. A to ne pomeni, da te težave nimajo - še posebej očitna je v priljubljenih letoviščih, kot je Hammamet, kjer odpadki, ki jih za sabo puščajo množice turistov, pogosto končajo v morju.

Preberite še:

Jadran, plastika, smeti
Trendi Jadran se duši v plastiki, le redkokje v Evropi je huje #video
Sakarun, Dugi otok
Trendi Svetovna slava uničuje hrvaško "najlepšo plažo na svetu"