Petek, 22. 4. 2011, 14.17
8 let, 7 mesecev
Gibraltar – ne bojte se (zloglasnih) opic!
Ne izsilite prednosti boeingu 737
Pri Gibraltarju, ki daje vtis male britanske kolonije na jugozahodu Španije, je nekaj posebnega že prihod v mesto. Obiskovalci avtomobile največkar pustijo parkirane pred mejo in se nato v Gibraltar, ki ima 29 tisoč prebivalcev, odpravijo peš. Pri tem prečkajo letališko vzletno stezo. Da, v Gibraltarju se vam lahko zgodi, da vam na križišču prednost izsili (ali pa obratno) boenig 737, ki tja redno leti iz londonskega Gatwicka in Manchestra. Letališka steza ima zapornico in semafor. V prihodnje bodo cesto v Gibraltar speljali skozi podzemni predor, pešci pa jo bodo v mesto še vedno mahnili mimo letališkega kontrolnega stolpa.
Anglija v malem
Gibraltar ne more skriti, da spada pod britansko kraljestvo. V trenutku, ko prehodite slaba dva kilometra prek državne meje, dobite občutek, da ste se hipoma preselili v manjše mesto na Otoku. Gibraltar ima rdeče telefonske govorilnice, veliko angleških turistov, gostilnice z bogato ponudbo piva in mestne ulice v značilnem britanskem slogu. Edina prava razlika je le prometna ureditev, kajti v Gibraltarju avtomobili vozijo po desni strani ceste.
Raj za nakupovanje
Mesto upravičeno slovi po atraktivni pokrajini in možnostih za nakupovanje. Gibraltarske ulice so polne bogato založenih trgovin, kjer ne manjkajo najbolj prestižne znamke. Cene za tobačne izdelke, alkoholne pijače in kozmetiko so neobdavčene. Plačilno sredstvo je britanski funt in na tem mestu prvi nasvet – čeprav trgovci radi vzamejo tudi evre, pri tem ne pozabijo na mastno provizijo. Poleg trgovin ni mogoče spregledati ostankov vojaške preteklosti mesta, ki je Britancem med 2. svetovno vojno služilo kot izhodišče za afriško fronto.
Prepustite se opicam!
Največja turistična atrakcija Gibraltarja so opice, ki so jih sem nelegalno preselili iz Afrike. Čeprav turiste na vsakem koraku opozarjajo, da naj bi bile to prave tatinske zveri, to še zdaleč ne drži. Samci imajo resda grozeče zobe, toda samicam in mladičem lahko zaupate, da vam skočijo na ramena in (nagonsko) prečešejo glavo. Prvič je morda nelagodno, nato pa igra z opicami za obiskovalce že postane zabavna.
Najboljši ogled z vrha grebena
Dimenzijo Gibraltarja lahko najbolje doživite na vrhu 426 metrov visokega grebena, kamor se za 18 britanskih funtov (povratna karta) najlažje odpeljete z vzpenjačo. Tam najdete osamele bunkerje iz časa 2. svetovne vojne in osupljiv razgled na strme prepade ter celotno mesto. Če na vrhu divje piha, je obisk gibraltarske skale tudi pravo adrenalinsko doživetje. V primeru jasnega vremena je mogoče z vrha videti tudi afriško celino. Gibraltarski greben je sicer dolg pet in širok 1,6 kilometra.
Jug celinske Evrope
Le streljaj od Gibraltarja lahko obiščete tudi špansko Tarifo, ki je raj za deskarje in najbolj južna točka celinske Evrope. Prav na konec polotoka in svetilnika ni mogoče iti, ker si ga lasti špansko notranje ministrstvo. Tarifa je bila nekdaj špansko oporišče pri bojih za nadzor nad Gibraltarjem.