Torek,
14. 1. 2014,
13.03

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

otroci

Torek, 14. 1. 2014, 13.03

8 let, 5 mesecev

Čezmerno gledanje televizije lahko okrni razvoj možganov otrok

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Več kot dve uri gledanja televizije na dan lahko med razvojem možganov v odraščanju privedeta do slabše verbalne inteligence.

Daily Mail povzema raziskavo z japonske univerze Tohoko, s katero so potrdili hipotezo, da lahko čezmerno gledanje televizije v odraščajoči dobi trajno spremeni in poškoduje strukturo možganov otroka. V raziskavi so strokovnjaki spremljali navade gledanja televizije 276 otrok v starosti od pet do 18 let. Spremljali so posameznike, ki so dogajanje na malih ekranih spremljali od ene ure do pet ur dnevno, v povprečju dve uri na dan.

Magnetna resonanca možganov otrok je pokazala spremembe pri tistih, ki so pred televizijo preživeli največ časa. Posledice takšnih navad preživljanja prostega časa so znanstveniki povezali z nižjo verbalno inteligenco.

Sklep raziskave je bilo tako mnenje strokovnjakov, da je treba med otrokovim razvojem omejiti gledanje televizije na največ dve uri na dan, s čimer omogočimo, da se možgani razvijajo v pravo smer. Na televizijo in računalnik kot ubijalca možganov je že pred leti opozoril nemški nevrolog Manfred Spitzer v svoji knjigi, kjer je trdil, da je televizije kriva za smrt kar 20 tisoč Nemcev. Nevrolog sklepa, da ni veliko drugače niti drugod po Evropi. Preveč časa pred televizijo lahko vodi v bolezensko debelost, visok krvni pritisk, povišan holesterol in sladkorno bolezen.

Tako čezmerno strmenje v zaslon pri otrocih ne povzroča nujno le okrnjenega razvoja možganov, kot poudarja Spitzer, temveč tudi druge naštete telesne posledice. Otroci, ki gledajo preveč televizije, si ne širijo obzorja, trdi Spitzer. Gre za nepravilen in škodljiv razvoj v najzgodnejših letih.