Četrtek, 7. 11. 2013, 12.43
7 let, 6 mesecev
Tretja generacija Mondavijev

Robert Mondavi je med vinoljubci slavljen kot izjemen vinogradnik, a tudi kritiziran kot tisti, ki je v preteklosti unificiral globalni okus vina, kar je bilo zelo podrobno prikazano v dokumentarcu Mondovino iz leta 2004. Ne glede na to je iz očetovega vinograda zgradil prvo veliko vinsko klet v dolini Napa, sodeloval je z velikimi bordojskimi kletmi in bil predvsem zelo uspešen prodajnik.
Ko je leta 2004 dedek Robert svoje krovno podjetje prodal za skoraj milijardo in pol dolarjev, so otroci in vnuki še nekaj časa delali za druge, nato pa šli na svoje. Robert je imel tri otroke: Michaela, Marcio in Tima. Michael je bil zadolžen za trženje in prodajo, Tim je bil poleg očeta v kleti. Zdaj pa prihaja tretja generacija Mondavijev. Carlo, Timov sin, je prevzel očetove vinograde Continuum Estate, ki so po prodaji ostali v družinski lasti. Pred kratkim je v intervjuju za ameriški časopis Wine Enthusiast opisal, da je bil njegov najljubši otroški spomin, da je lahko v pižami odšel v vinograde po grozdje. Svojega slavnega deda pa se spominja predvsem po anekdoti, kako ga je poslal v klet po vino, Carlo mu je prinesel prvo steklenico, ki jo je našel, ded pa mu je rekel, naj prinese vino, ki se mu pozna starost, ne pa to sveže mlado vino. Vrnil se je v klet in dedu prinesel Margaux letnik 1923. Robert Mondavi je bil navdušen. Pozneje je zadnjih 15 let dedovega življenja – umrl je leta 2008 – dobesedno preživel z njim v vinski kleti.
Druga veja Mondavijev, družina Michaela Mondavija, neguje vinograd Animo, ki pripada posestvu Michael Mondavi Family Estate, ustanovljenemu leta 2004 po prodaji krovnega Mondavijevega podjetja. Tudi tu je vajeti prevzela tretja generacija: Robert mlajši je tisti, ki je odgovoren za njihovo vino, oče pa še vedno za prodajo. In v nedavnem intervjuju za revijo The Drinks Business je navdušeno dejal, da tako dobrih letnikov, kot sta bila 2012 in 2013, že dolgo ni bilo, še posebej pa ne eden za drugim. In ker so iz grozdja iz vinograda Animo pred prodajo podjetja pridelovali slovito vino Opus One, ki je nastalo v sodelovanju z baronom Philippom de Rothschildom, se je družina odločila, da vse moči vloži v linijo vin z imenom M, v kateri se cabernet sauvignon spogleduje s slogom, ki ga je Robert Mondavi uporabljal v 60. in 70. letih – kompleksen in prefinjen. Če torej verjamete Mondavijem, si označite vino M by Michael Mondavi.
Marjan Simčič Cabernet sauvignon 2012
Marjan Simčič je za številne najpomembnejši slovenski vinar, ki vsako leto na našem in še bolj na tujem trgu poskuša ponuditi tudi najvišjo kakovost z zmernimi cenami. Njegova klet je v Medani, v osrčju Goriških brd, vina pa prideluje izključno iz grozdja, ki je zraslo v njegovih vinogradih. Vina so pridelana naravno in so narejena na dolgi rok. Dobra so danes in bodo tudi po desetih letih staranja. Pri Simčičih imajo tri linije, bela etiketa predstavlja sveža vina, lahka, a s karakterjem. Vina, ki ne zahtevajo vse naše pozornosti pri pitju, a vseeno delujejo zelo šarmantno.
Tipičen predstavnik te linije je cabernet sauvignon. Vino je klasično rubinaste barve z rahlim vijoličastim odtenkom in nam že z barvo razodeva zapeljivo cvetico svežega črnega ribeza, sliv in drugih gozdnih sadežev. Zaznavna so tudi zelišča. V okusu najdemo bogastvo različnih gozdnih sadežev, ribeza, višenj, maline in temne češnje. Je sveže, vendar zelo prijetno, mehko in pitno vino z lepim pookusom. Če pa ga pustimo nekaj časa v kozarcu, se vino odpre in postane intenzivnejše in bolj aromatično.
Čeprav je cabernet sauvignon 2011 primeren za takojšnje pitje, ga lahko primerno hranjenega pustimo starati najmanj štiri leta. Bogastvo svežih sadnih vonjav in svežina telesa bosta v času zorenja pridobivala zrelejšo in elegantnejšo noto.
Sorta: cabernet sauvignon Stopnja alkohola: 13,50 % Sladkorna stopnja: suho Cena: 9,90 evra, evino.si
Ocena: 8,5
Ocenjuje: Nina Čarman, eVino.si