Nedelja, 28. 11. 2021, 13.00
2 leti, 11 mesecev
Sir, v katerem so izseljenci "švercali" salame #video
Zgodba o nenavadnem siru iz okolice Neaplja potrjuje rek, da iznajdljivost ljudi ne pozna meja.
Ljudska kuhinja po vsem svetu skriva vrsto zanimivih zgodb o nastanku določenih jedi. Za večino njih stoji pomanjkanje, zaradi katerega se je bilo treba znajti s sestavinami, ki so bile dosegljive, spet druge pripovedujejo o drugačni vrsti iznajdljivosti.
Med temi je caciocavallo dell'emigrante, tako imenovani izseljenski sir, ki izvira iz Cilenta, z območja jugovzhodno od Neaplja. Na videz je enak kot običajen caciocavallo (v dobesednem prevodu konjska glava), sir značilne oblike, ki to dobi, ker ga sušijo obešenega na vrvice.
Posebnost izseljenskega sira se skriva v njegovi notranjosti – polnjen je namreč s sopressato, suho salamo.
Čemu? Razlog se skriva v množičnem izseljevanju prebivalstva z juga Italije v ZDA konec 19. in v začetku 20. stoletja. Italijani, ki so se takrat množično podali v iskanje boljšega življenja, so čez lužo želeli odnesti tudi kakšen košček doma, predvsem domačih okusov, ki potolažijo, ko te zagrabi domotožje.
Toda v ZDA ni bilo (in še vedno ni) dovoljeno prinašati ne mesa ne mesnih izdelkov, zato so se morali izseljenci znajti drugače. In salame so skrili v tisto, kar je bilo še naprej dovoljeno prinašati v ZDA: v sir.
Poglejte postopek izdelave:
Ta prirejeni sir, ki se je rodil iz nuje, danes navdušuje sladokusce, tradicijo nadaljuje nekaj sirarn v Cilentu. "Ta sir ni le kombinacija dveh znanih okusov, ampak ima popolnoma nov okus, ki je nadgradnja posameznih sestavin," so o njem pred kratkim zapisali v italijanskem časopisu La Reppublica, "najbolj pa ga bodo cenili tisti, ki jih ne navdušujejo le siri in suhomesnati izdelki, temveč zgodbe, ki jih te jedi nosijo s seboj."
Oglejte si še: