Petek,
25. 7. 2014,
10.48

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

ocenili smo vino

Petek, 25. 7. 2014, 10.48

8 let, 10 mesecev

Najbolj nenavadni vinogradi sveta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Trta lahko raste kjerkoli - to dokazujejo najbolj ekstremni vinogradi na svetu.

Lahko je biti dober vinogradnik v idealnih razmerah Bordeauxa, Goriških brd, štajerskih gričev ali Toskane. Toda narediti spodobno vino v ekstremnih razmerah, to je kar podvig.

Smrtonosna trgatev sredi srditih bojev Verjetno je ta hip najbolj nevarno v vinogradih Sirije in Libanona. Obe državi sta zahvaljujoč francoskemu kolonialnemu vplivu proizvajalki odličnega vina. Toda v vinogradu Domaine de Bargylus v Siriji je trgatev že nekaj let smrtno nevarna, saj boji potekajo le nekaj metrov od vinograda. Trenutno do vinograda sploh ne morejo, tako da ne vedo, ali bodo letos sploh lahko imeli trgatev, ki bi se morala začeti že čez nekaj tednov.

Vinograd v Sahari Nekateri drugi vinogradi pa so nenavadni zaradi svoje ekstremnosti. Recimo vinograd v egiptovskem delu Sahare, kjer na področju brez dežja, na nerodovitni zemlji gojijo celo 30 različnih vrst grozdja. Zato jo obilno gnojijo in še bolj obilno namakajo. Rezultat je ta, da vsako leto poberejo popolnoma zrelo in zelo sladko grozdje.

Trgatev na čolnih Drugačen ekstrem je vinograd na Tajskem v delti reke Chao Phraya 60 kilometrov od Bangkoka, saj skorajda plava. Siam Winery, ki goji trto na otokih med kanali, je največji tajski proizvajalec vina, letno napolni 300 tisoč steklenic. Veliko, glede na to, da trgatev opravijo s čolni.

Planinski vinogradniki Najvišji vinograd na svetu je v Argentini v andski dolini Calchaquí na nadmorski višini od 1750 do 3100 metrov. Vsak dan je razlika med dnevno in nočno temperaturo skoraj dvajset stopinj. V Evropi je najvišji vinograd kakopak v Švici, a najbolj nenavaden je verjetno Domaine de Beudon, ki je dobesedno v gorski steni. Do tega vinograda je mogoče le po planinski stezi ter z zasebno tovorno žičnico, s katero v dolino tudi pripeljejo potrgano grozdje.

Dalajlamovo vino V Švici je še en zanimiv vinograd, tisti, ki ga ima v lasti dalajlama. Vinograd Les Amis de Farinet v Valaisu je najmanjši registrirani vinograd na svetu, saj ima le tri trte. Kljub temu letno pridelajo tisoč steklenic vina – pač z dodatkom grozdja drugih vinogradov –, ki ga po vrtoglavih cenah prodajajo izključno na dobrodelni dražbi.

Šumenjak Sauvignon 2011

Na kmetiji Šumenjak v mariborskem okolišu se z vinogradništvom intenzivneje ukvarjajo šele zadnjih nekaj let. A očitno jim gre dobro od rok, saj so eni redkih vinarjev, ki pridelujejo le ekološko pridelana vina in imajo eko certifikat.

Njihova vina niso "zatežena", ampak zabavna, so vina, ki nas ne obremenjujejo ne miselno in ne finančno, saj imajo dobro razmerje med ceno in kakovostjo. So vina, ki so primerna za vsak trenutek, tako ob toplih poletnih dneh kot ob mrzlih večerih, ob hrani ali ob druženju s prijatelji.

In tak je Šumenjakov sauvignon. Vino je rumene barve z zlatimi niansami in intenzivnimi aromami na nosu. Arome bezga niso tako izrazite, a vseeno prisotne, do izraza pridejo paprika, breskev in bazilika. Še toliko bolj so arome tega vina zanimive, ker Srečko ne uporablja selekcioniranih kvasovk in si s tem otežuje možnosti, da bi bile arome tako čiste in tipične za sorto. Je pa res, da je vino bolj karakterno, kar se lepo pokaže v ustih, saj deluje zelo čisto, dolgo, z lepo kislino, morda celo netipično za štajerske sauvignone, mineralno in z dolgim pookusom.

Vino lahko postrežemo k morski hrani, jedem, pripravljenim z aromatično paradižnikovo omako, vsem rižotam s spomladanskimi zelišči in vsem testeninam s šparglji oziroma testeninam na bazi zelenjave.

Sorta: sauvignon Stopnja alkohola: 11,00 % Sladkorna stopnja: suho Cena: 7,20 evra, evino.si

Ocena: 8

Ocenjuje: Nina Čarman, eVino.si