Petek,
4. 10. 2013,
7.48

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

ocenili smo vino

Petek, 4. 10. 2013, 7.48

8 let, 10 mesecev

Jeseni kraljuje mošt

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ena redkih sezonskih pijač je mošt. Pri tem mislimo na grozdni mošt, na vinskega mladiča, ne pa na tako imenovani cider, ki je v zadnjem času v industrijski pridelavi prišel tudi v naše trgovine.

Da razčistimo: cider, ki ga kupite v trgovini, je jabolčno vino (zelo redko hruškovec), to, čemur so včasih na naših kmetijah rekli tolkovec, fermentiran jabolčni sok. Najbolj slavno je normandijsko jabolčno vino, je pa popularna pijača v deželah, ki nimajo vinogradniške tradicije, recimo v Angliji.

Grozdni mošt pa je pijača za po trgatvi. Včasih so otroci lahko pili le grozdni sok na dan trgatve, pozneje pa ne več, saj je z vsakim dnem postajal bolj podoben vinu. Je pa pri moštu tako kot pri mladem vinu: ne veš, kaj boš dobil v kozarec. Njegovi okusi so lahko zelo različni. Lahko je kisel, lahko prijetno sladek. Lahko je gladek, da poboža, lahko že rezek, da zareže v jezik. Odvisno, na kateri stopnji vretja je.

Dolgo časa je bil mošt zapostavljen in se ga je težko dobilo. Zdaj pa je vse več gostincev, ki ga ponujajo kot sezonsko pijačo. Celo kupiti se ga da v katerem od vinotočev, kjer vam ga natočijo v plastenko.

Mošt je tudi ena redkih pijač, ki je v tradiciji vezana na točno določeno hrano. Na kostanj. Mošt in kostanj sta sinonim jeseni, tako po vonju kot po okusu. Zanimivo pa je, da je bil v zgodovini mošt zelo prisoten tudi v kuhinji. Egipčani so ga denimo uporabljali za ribje omake, pravi mojstri pa so bili Grki, ki so ga uporabljali kot sladilo. Mošt so počasi kuhali, da je nastal sladek sirup, ki so ga uporabljali namesto medu. Podobno metodo so uporabljali Rimljani, to sladilo je bilo razširjeno vse do srednjega veka, uporabljali pa so ga tudi kot konzervans.

Morebiti je res čas, da pozabimo na uvoženi cider in mošt vrnemo v naše kozarce. Ne pa, da le čakamo, da ga Martin spremeni v vino.

Le opozorilo: mošt v velikih količinah lahko povzroči hud glavobol, prav tako pa lahko zelo vpliva na prebavo.

Mavrič Zeleni sauvignon 2011 Pravijo, da je vino odsev človeka. Danilo Mavrič s Plešivega v Brdih med znanci velja za dobrovoljnega, taka pa so tudi njegova vina, ki prinašajo predvsem veselje in smeh. Je zelo prvinski vinogradnik in mu globalno kapitalistično razmišljanje ne more do živega. Vedno je bil v vrsti skupaj z malimi briškimi vinogradniki, a zdi se mi, da v je zadnjih dveh letih naredil neverjeten preskok.

Zeleni sauvignon, sauvignonasse ali po novem jakot so imena za lokalno sorto Goriških brd, furlanski tokaj, ki je rumene barve z zlatim odtenkom. Vino je zelo aromatično in spominja na vonjave poljskega cvetja, zrelega sadja in arome zelišč. V ustih pa nas navduši s svojo svežino, prijetno kislino, mineralnostjo in mandlji v zaključku. Ima srednje dolg, a zelo lep pookus.

Je odlična kombinacija k vsem zelenjavnim jedem, rižotam, regratu, špargljem in morskim jedem. Zaradi svoje aromatičnosti in svežine pa ga lahko postrežemo kot aperitiv.

Sorta: sauvignonasse/zeleni sauvignon/jakot Stopnja alkohola: 13,00 % Sladkorna stopnja: suho Cena: 6 evrov, evino.si

Ocena: 7

Ocenjuje: Nina Čarman, eVino.si