Petek,
6. 10. 2017,
10.31

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,60

Natisni članek

Natisni članek

zaščita prehrana kranjska klobasa slavonski kulen varaždinsko zelje

Petek, 6. 10. 2017, 10.31

7 let, 3 mesece

Hrvatom kranjska kobasica, Slovencem slavonski kulen in varaždinsko zelje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,60
Slavonski kulen | Foto Wikimedia Commons

Foto: Wikimedia Commons

Hrvaška bo zaščitila slavonski kulen in varaždinsko zelje, a bo v Sloveniji mogoče ti imeni še naprej uporabljati, tako kot na Hrvaškem lahko uporabljajo kranjsko kobasico.

V postopku hrvaške zaščite slavonskega kulna in varaždinskega zelja Slovenija ni nasprotovala registraciji teh proizvodov, je pa z ugovorom želela zaščititi slovenske pridelovalce in proizvajalce, so pojasnili na kmetijskem ministrstvu. Neuradno je Evropska komisija Sloveniji ugodila, uradno bo odločitev objavljena v uradnem listu EU.

Kaj to konkretno pomeni?

Varaždinsko zelje bodo zaščitili kot hrvaški proizvod, vendar lahko Slovenija še naprej, brez časovne omejitve, uporablja imena sort varaždinsko 2 in varaždinsko 3.

Slavonski kulen bodo zaščitili kot hrvaški proizvod, vendar so slovenskemu proizvajalcu - Celjskim mesninam, ki prav tako proizvajajo proizvod s tem imenom - odobrili petletno prehodno obdobje za uporabo tega imena. Ne glede na zaščito slavonskega kulna pa se izraz kulen/kulin lahko na ozemlju EU še naprej uporablja.

Podobno kompromisno rešitev so dosegli Hrvati, ko je Slovenija leta 2015 zaščitila kranjsko klobaso. EU je takrat Hrvaški dovolila, da lahko ime kranjska kobasica uporablja še 15 let, ob tem pa mora na proizvodih jasno navesti, da gre za izdelek s hrvaškim poreklom.