Sreda, 22. 4. 2015, 13.48
8 let, 7 mesecev
Dunajc, restanc in solata so lahko tudi raža, laška repa in divji radič
Na televiziji istočasno potekata dva Masterchefa – slovenski in hrvaški. Sosedje imajo že drugo sezono tega menda najbolj popularnega TV-kuharskega tekmovanja na svetu.
Topinambur – eksotično ime znane rastline
Kakorkoli – razlog, da sploh omenjam ta kuharski šov, je, da so v enem od zadnjih hrvaških delov kuhali čičoko ali po naše topinambur, jeruzalemsko artičoko ali laško repo. Rastlino vsi poznamo po visokih rumenih cvetovih, manj pa nam je znana v loncu, čeprav so jo menda še pred nekaj desetletji tudi v Sloveniji gojili več, predvsem za hrano živini, v času največje lakote pa so jo kuhali tudi za ljudi. Zdaj jo lahko kupite le še na oddelkih z eksotično zelenjavo v najbolj založenih supermarketih.
Drugače je pri sosedih. Tam jo imajo na vsaki tržnici, vse leto. Do zdaj sem jo z veseljem kuhala namesto krompirja za v solato, a v dotični epizodi hrvaškega Masterchefa jo je eden izmed kuharskih mojstrov-žirantov pripravil kot pire. Laška repa je precej manj škrobasta kot krompir, po teksturi spominja na mlado kolerabo, po okusu pa na ... laško repo.
Skratka, tisto soboto je bil zame izziv skrivnostna škatla, v kateri je bila laška repa in karkoli pač bo na tržnici. Ker so imeli v ribarnici ravno svežo ražo, je naš otrok na vsak način želel, da jemo ribo, ki v morju leti. Dvakrat sem se lepo nasmehnila barbi, da mi jo je še očistil in slekel kožo ter namignil, da je najboljša ocvrta. Moja šjora je imela lep divji radič oziroma cikorijo (tudi tega prepoznamo le po drobnih modrih cvetovih, nikakor pa ne v solatni skledi) in ni šlo drugače, kot da konča v skrivnostni škatli, tako kot laška repa.
Naloga mini domačega Masterchefa pa je bila – variacija tradicionalnega slovenskega nedeljskega kosila. Rezultat: odlično spomladansko kosilo, kombinacija mehke raže, sladke laške repe in kislo-grenkega radiča. Ob to spada še kozarček roséja. Zelo priporočam.
Ocvrta raža
1 srednje velika raža sok ene limone sol jajce skodelica moke skodelica drobtin olje za cvrtje
Ražo očistimo. Plavuti odrežemo in jih narežemo na manjše kose. Trup raže odvisno od velikosti prerežemo na dva ali tri dele. Večja kot je raža, več mesa ima na plavutih. Ribo speremo, posolimo, prelijemo s sokom limone in pustimo stati vsaj pol ure. Nato si pripravimo jajca, moko in drobtine za paniranje. Ražo spaniramo in hitro ocvremo. Postrežemo z limono.
Če v ribarnici ne najdemo raže, ki ima nežno belo meso, po okusu bolj podobno žabam kot ribam, lahko na isti način pripravimo tudi morsko mačko ali morskega psa, ki pa imata bolj izrazit okus.
"Pražen krompir" iz laške repe
kilogram laške repe sol pol šopka mlade čebule oljčno olje
Laško repo operemo in olupimo. Olupljeno hranimo v vodi, da ne potemni. Narežemo na majhne koščke, damo v posodo in prelijemo s toliko vode, da je prekrita. Posolimo in kuhamo, dokler se ne zmehča. Odlijemo vodo in odcedimo. Mlado čebulo nasekljamo in prepražimo na oljčnem olju. Dodamo laško repo in pražimo kot krompir. Mora malce porjaveti, saj tako dobi sladek okus. Ob koncu potresemo z drobno nasekljanimi zelenimi deli mlade čebule. Postrežemo kot dodatek k ribam, solati, mesu, tako kot pražen krompir.
Divji radič kot prikuha
četrt kilograma divjega radiča sol oljčno olje sok pol limone
Radič očistimo in operemo. Če je velik, ga narežemo. Posoljeno vodo zavremo in v kipeč krop vržemo narezan radič. Na hitro pokuhamo, ne več kot nekaj minut. Odcedimo, prelijemo s hladno vodo in pustimo, da se ohladi. Stresemo v skledo, po potrebi dosolimo, prelijemo z nekaj žlicami oljčnega olja in sokom limone. Postrežemo kot dodatek k ribi, lahko pa tudi kot samostojno solato. Namesto limone lahko uporabimo balzamični kis. Namesto divjega radiča lahko pokuhamo cikorjo, če pa nam ne ustreza grenak okus, pa tudi mlado blitvo ali špinačo.