Četrtek,
18. 4. 2013,
9.32

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

recept

Četrtek, 18. 4. 2013, 9.32

8 let, 7 mesecev

Brezmesni ponedeljek: Kvinoja, čudežno seme z Andov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ste vedeli, da letos obeležujemo mednarodno leto kvinoje? Seme, ki ga pogosto zmotno zamenjujemo za žito, je nujna oprema vsake trendovske, predvsem pa zdrave kuhinje.

Kvinojo v goratih predelih Bolivije, Kolumbije, Ekvadorja in Peruja pridelujejo že tisoče let. Inki so ji rekli mati vseh žit – pravzaprav ni žito, ampak seme –, z njimi pa se strinjajo tudi strokovnjaki za prehrano. Kvinoja je namreč izredno uravnotežen vir hranilnih snovi, vsebuje veliko beljakovin in rudnin, hkrati pa manj ogljikovih hidratov kot žitarice. Zato jo mnogi že označujejo za živilo prihodnosti, s katerim bi se lahko borili proti svetovni lakoti, Združeni narodi pa so letošnje leto razglasili za mednarodno leto kvinoje, v okviru katerega bodo svetovno javnost ozaveščali o njenem prehranskem, gospodarskem, ekološkem in kulturnem pomenu.

S svojo popolno zdravstveno kartoteko je kvinoja seveda postala priljubljena sestavina vseh, ki prisegajo na zdravo prehrano. Odlično se izkaže tako v solatah kot sladicah, predvsem pa je uporabna v rižotam podobnih jedeh. Njena priprava je preprosta, pomembno je le, da jo pred kuhanjem sperete pod curkom tople vode. Semena kvinoje so namreč prevlečena z zaščitnim slojem saponinov, snovmi grenkega okusa, ki jih nekateri proizvajalci sicer odstranijo že pred pakiranjem, a dodatno spiranje ne bo škodilo.

Kvinojo stresite v dvakratno količino vrele vode, potem pa jo na zmernem ognju kuhajte okoli 15 minut, da ovitki zrn popokajo in postane prosojna. Ko jo odstavite z ognja, naj počiva še kakšnih pet minut, da do konca nabrekne.

Polpeti s kvinojo 100 gramov kvinoje 1 korenček 3 mlade čebule 400 gramov kuhanega belega fižola (lahko iz konzerve) 4 jedilne žlice kruhovih drobtin 1 jajce 1 jedilna žlica mlete kumine sol in poper oljčno olje

Zavrite približno dva decilitra vode, vanjo stresite sprano kvinojo, pokrijte in okoli 15 minut kuhajte na zmernem ognju, potem odstavite.

Kuhani kvinoji primešajte nastrgano korenje, nasekljane mlade čebulice, fižol, kruhove drobtine, jajce, kumino, čajno žličko soli in nekaj ščepcev popra. Potem dobro premešajte, da se sestavine povežejo.

Zmes oblikujte v štiri polpete, debele približno dva centimetra. Če se vam zdijo premehki, jih za kakšnih 10 minut postavite v hladilnik.

Na oljčnem olju jih pecite okoli 10 minut na vsaki strani.

Postrežete jih lahko kot hamburger v bombetki, ob pisani spomladanski solati ali pa na grški način – z jogurtom in narezanimi svežimi kumaricami.