Ponedeljek,
4. 7. 2011,
13.24

Osveženo pred

1 leto, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

uspešnica

Ponedeljek, 4. 7. 2011, 13.24

1 leto, 2 meseca

Koliko stane svetovna uspešnica

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Svetovne uspešnice so včasih posledica naključij, a za velike zvezdnike je velik hit načrtovan in predvsem zelo drag proces, ki naj bi stal več kot milijon dolarjev.

Da bi skladbo spravili na lestvice, morajo založbe v posamezno skladbo po grobih izračunih NPR vložiti približno 1.078.000 dolarjev. Stroške svetovne uspešnice so razdelali na primeru Rihannine skladbe Man Down. Založba Def Jam je v skladbo začela vlagati lani. Marca 2010 so organizirali tabor za pisce besedil, ki so ustvarjali besedila za Rihannin album Loud. Tabor praviloma združuje najboljše tekstopisce v industriji, ki so približno dva tedna zaprti v studiu in skupaj pišejo nove potencialne uspešnice. Takšen tabor založbo stane približno 18.000 dolarjev na pesem. Za vsako pesem sta dodatno plačana pisec besedila in producent. Prvi dobi 15.000 dolarjev, drugi 20.000. To pomeni, da so za skladbo porabili že 53.000 dolarjev, še preden je Rihanna sploh stopila v studio. Producent za vokal, torej tisti, ki pevki ali pevcu pove, kako naj odpoje posamezne dele skladbe, zasluži 15.000 dolarjev na skladbo. Ko je skladba posneta, za post produkcijo namenijo še približno 10.000 dolarjev. Stroški izdelave skladbe tako nanesejo 78.000 dolarjev. A največji finančni zalogaj šele prihaja. Da bi skladba resnično dosegla kar se da veliko ljudi, založbe porabijo še približno milijon ameriških dolarjev.

Ta milijon je potreben zato, da skladba prodre na radijih, glasbenih televizijah, iTunes, Billboardovi lestvici, skratka na vseh mestih, ki lahko pospešijo prodajo singla in albuma. Kamorkoli se poslušalec obrne, mora zagledati Rihanno in slišati njeno skladbo. Nekatere skladbe takšne podpore ne potrebujejo, vendar založbe živijo od velikih uspešnic, zato ustvarjanje uspešnice zahteva natančen poslovni načrt.

Približno tretjino naj bi tako namenili trženju (ulične ekipe, oglasi, bannerji na iTunes …), tretjino temu, da glasbenik ali glasbenica potuje in nastopa po oddajah, tretjino pa za spodbujanje predvajanja po radijih. Med spodbujanje spada "lepo ravnanje z glasbenimi uredniki", kot so drage večerje in brezplačni nastopi na radijskih postajah.

Kljub velikemu vložku Rihannina skladba Man Down ni bila dobro prodana, tudi predvajanje na radijskih postajah je bilo minimalno. Vendar bo založba Def Jam izgubo nadomestila z izdajo novega singla in če se stroški pokrijejo, bo od prodaje albuma kaj zaslužila tudi Rihanna.