Neža Mrevlje

Sreda,
19. 2. 2014,
13.51

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

razstava

Sreda, 19. 2. 2014, 13.51

8 let, 7 mesecev

Sveta jeza, razstava o slovenski družbi

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
"Tistemu, ki nima nič, je treba vzeti tudi to! Tisti, ki ima vse, naj ima še več!" je o slovenski družbi zapisal Vinko Möderndorfer, to zaokrožil v pesmi, na kar so se odzvali tudi vizualni umetniki.

Pesem v prozi Sveta jeza Vinka Möderndorferja opisuje stanje v sodobni slovenski družbi. Zapisal je: "Tistemu, ki nima nič, je treba vzeti tudi to! Tisti, ki ima vse, naj ima še več! To sta gesli minulih dveh desetletij. Dvajset let!! Moji lubi Slovenci!!"

Kritiki v književni obliki pa je sledil še istoimenski literarno-vizualni komentar. Razstava Sveta jeza je tako študija aktualnega stanja stvari, konkretnih socialnih in političnih razmer, je zgodba o padcu moralnih in etičnih vrednot in poziv k združevanju za prostost sveta. Je kritika sodobne slovenske družbe, oblastniških struktur in pohlepnosti.

Na skupinski razstavi so tako sodelujoči ustvarjalci vsak na lasten način vizualno in/ali zvočno interpretirali Möderndorferjevo Sveto jezo.

Marko Kociper jo je preobrazil v stripovsko pripoved, jo vizualno in literarno še dodatno začinil. Marko Kovačič in Andrej Štular sodobno družbeno situacijo, skozi katero se zrcali preteklost, prikazujeta skozi objekte. Neža Jurman položaj kulturne produkcije tematizira skozi skulpturo, Rok Mohar pa skozi kip problematizira delo.

Matej Stupica s svojo instalacijo Cikel Prekernih naslavlja vprašanje prekernega dela in z njim povezanega socialnega položaja in bivanja. Lenka Đorojevič je v prostorsko instalacijo vpela svoja razmišljanja o absurdnem konfliktu, življenju, mikrosužnjih, kulturnem objektu in političnem subjektu, praznem prostoru znotraj turbokapitalističnega umetniškega dela.

DK s svojim objektom, ready-madom, prikazuje, kaj zares vre, Boris Beja pa letos k razstavi dodaja diptih lasnih objektov, metaforo kolektivne družbe. "Z različnimi interesi, stališči in pozicijami v družbi v kolektivnem objektu delimo skupno usodo gospodarske, politične, ekonomske in eksistencialne krize in smo kot takšni v formalnem smislu zamenjali nekdaj priljubljene lovske – živalske trofeje," so še zapisali ob razstavi.

Sveto jezo pa so v zvočno okolje prenesli Miha Zandikar, RV Maček, Arnold Marko, Rok Kušlan in Franci Rainer.

Razstava, ki je bila prvič predstavljena leta 2012, bo od 21. februarja naprej na ogled v Galeriji Plevnik v Celju. Sveta jeza bo razstavni prostor naseljevala do 20. marca.

Tudi Stripburgerjeva delavnica Po razstavi Sveta jeza bodo v petek, 21. februarja, v celjski Galeriji AQ odprli še razstavo sitotiskanih plakatov, ki so nastali za mednarodno razstavo projekta Pozdravi iz Striponije in Pozor, delo!.

V istem razstavnem prostoru pa bo v soboto in nedeljo, 8. in 9. marca, potekala dvodnevna brezplačna Stripburgerjeva delavnica, namenjena starejšim od 10 let. Mentorja bosta David Krančan in Andrej Štular.